Aktuální dění na finančních trzích Aktualizace 27. 6. 2024

Akciové trhy i přes jejich přirozenou kolísavost kráčejí letošním rokem zatím úspěšně. Centrální banky bedlivě sledují inflaci, a zatímco v našem regionu už jdou úroky svižně dolů, v eurozóně cyklus snižování sazeb právě započal a v USA se na první uvolnění měnové politiky zatím vyčkává. Čemu věnovat u akcií pozornost? Jsou to jejich nová historická maxima? A co je onen bájný osmý div světa?

Přehled v 1 minutě, celková doba čtení 5 minut.

Rychlý přehled

  • ČNB v červnu snížila základní úrokovou sazbu na 4,75 %. Snižování úrokových sazeb se na dalších zasedáních nejspíš opět zpomalí, nebo dokonce zastaví, protože se inflace již pohybuje v tolerančním pásmu ČNB.ECB odstartovala snižování sazeb v červnu.
  • Americký Fed bude nejspíš kvůli nadále silné ekonomice, která s sebou přináší i vyšší inflaci, vyčkávat se snižováním úroků až do podzimu.
  • Díky dobrým výsledkům firem světové akcie navazují na rok 2023 a pokračují v růstovém trendu s občasnou kolísavostí, která je však akciovým investicím vlastní.
  • Pohledem našich investičních stratégů a portfolio manažerů: Měsíčník Ekonomika a trhy nabízí přehled naší aktuální investiční strategie.

Pusťte si naše podcasty s investiční tématikou.

Akcie? Zvykněte si na dlouhodobě nejlepší výsledky, ale také vzestupy a pády

Od začátku roku hlavní akciové trhy lámou jeden rekord za druhým, takže v některých investorech začíná hlodat podezření, jestli „už nejsou moc vysoko“. Americký akciový index S&P 500 jen od začátku roku zaznamenal nespočet nových historických maxim.

Skeptiky ale musíme uklidnit. Pro akcie jsou nová historická maxima, stejně jako kolísání a střídání období růstu a poklesů, naprosto normálním jevem. A proč se koloběh lámání rekordů jen tak nezastaví? Do ocenění akcií se promítá dynamika současného i budoucího světa včetně růstu ekonomiky, inovací, vědeckých objevů, technologického pokroku, neustálého přílivu nových výrobků i služeb, ale také inflace. Co na to říká naše analytička?

Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég, ČSOB Asset Management

„Při pohledu na nová maxima se logicky nabízí otázka, zda dává stále ještě smysl investovat a nevyplatí se raději počkat. To by ovšem znamenalo porušit jedno ze základních pravidel investování, tedy opustit na své investiční cestě dlouhodobou strategii a snažit se časovat trh. Stovka, jakožto počet historických maxim na indexu S&P 500 za poslední 4 roky, mluví za vše. Každé akciové maximum má svého (ještě nenarozeného) bratříčka.“

Michaela Toperczerová, analytička ČSOB Asset Management

„Poklesy mezi akciovými maximy je třeba chápat jako přechody údolí na cestě na vrchol nejvyšší hory. Zatímco investiční profesionálové při akciových výprodejích jásají, protože přišla konečně možnost přikoupit si investice se slevou, nezkušení investoři je často chybně chápou jako signál k útěku z trhu. Pokud jsme investiční cestu přirovnali k horské túře, můžeme pohyb investora na akciovém trhu připodobnit k plavbě po oceánu. Když už jednou na loď nastoupíme, musíme na ní vytrvat za každého počasí, a to až do doby, než dopluje do cílového přístavu. Občasná vlnobití jsou nedílnou součástí tohoto dobrodružství a řešením rozhodně není vyskakovat z lodi. Když se přeneseme zpět do světa investic, znamená to pro nás investovat pravidelně, v dobách paniky své investice navyšovat a vybírat dlouhodobé zisky až opravdu ve chvíli, kdy peníze na něco reálně potřebujeme. Do té doby je dobré nechat investice pracovat. I my rádi oceníme klid na práci, tak proč to samé nedopřát i našemu investičnímu portfoliu?“

Vysokohorský výšlap s americkým akciovým indexem S&P 500

Osmý div světa aneb výnosy z výnosů jako odměna za riziko

Tento zázrak nenajdete skrytý v nějaké historické památce, ale je dostupný nám všem. Ostatně toto pojmenování použil Albert Einstein a nazval tak složené úročení neboli výnos z výnosu. Pokud budeme pracovat se zhodnocením 1 % ročně, počkáme si na tento zázrak několik dlouhých let.

Vyžadujeme-li jistoty a garance pro naše finanční prostředky, v akciovém světě je nehledejme, jelikož zde platí, že výnos je odměnou za podstoupené riziko. Odpovězme si však upřímně: potřebujeme nutně všechny tyto garance a jistoty i za cenu obrovských ušlých výnosů, když jen stačí dát investicím potřebný čas, aby zisky přinesly v delším horizontu?

Na horizontu 20 let vidíme kouzlo tohoto zázraku naplno a velké rozdíly mezi konzervativním a dynamickým investováním. Milion se zhodnocením 1 % p. a. přinese 220 tisíc navíc, zatímco se zhodnocením 7 % p. a. už je to neuvěřitelných 2,9 milionu. Velkou část tohoto zhodnocení má na svědomí právě výnos z výnosu, což je onen malý zázrak, dostupný každému investorovi. Nejúčinnější ve světě investování je tedy trpělivost a zacílení na překonání inflace. Každý rok a každé procento navíc se počítá. Díky tomu naše úspory pracují pro nás a přinášejí výnos z výnosu. Na každém investorovi je pak stanovit si vlastní rovnováhu mezi očekávaným výnosem a rizikem, které je ochoten podstoupit.

Čekání na(d) zlato?

V květnu 2010 získala naše hokejová reprezentace zlaté medaile, přičemž na další čekala až do letošního roku. Co se mezitím od „finále do finále“ událo na poli ekonomiky a investic? Inflace dosáhla v ČR 4 % p. a., což je nelichotivé tempo propisované do ztráty naší kupní síly. Zlato jako komodita přidalo na ceně 5 % p. a. a světový akciový index MSCI World All Countries přinels ročně zhodnocoval tempem 10 % p. a. Jednoduše řečeno: „Akcie nad zlato“.

Zajímavé investiční příběhy

Zatímco označení Magnificent 7 (neboli 7 nejsledovanějších akcií světa: Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, NVIDIA a Tesla) rezonovalo hlavně v minulém roce, letos se „svorná sedma“ začala rozcházet. Na jedné straně tu s námi i v roce 2024 zůstal příběh technologií, umělé inteligence a cloudových řešení, na druhé straně vizionářství Elona Muska s automobilkou Tesla poslední dobou trochu pokulhává. Odpovídá tomu i výkonnost akcií těchto firem – zatímco NVIDIA od začátku roku přidává desítky procent, Tesla ztrácí a vypadla dokonce i z TOP 10 nejhodnotnějších firem světa.

I přes svou vyšší kolísavost technologie do investičních portfolií dlouhodobě patří. Jsou hlasem budoucnosti, čemuž odpovídá i míra příležitostí a rizik.

Zajímavé příběhy mohou překvapit například i v tématu farmacie. Dánská farmaceutická firma Novo Nordisk stále těží ze své inovace v podobě „léku na hubnutí“ a její tržní hodnota přesahuje velikost dánské ekonomiky.

Hlavní investiční příběhy dnešní doby jak z pohledu akcií, tak dluhopisů leží ve vyspělých ekonomikách USA a Evropy. Portfolio manažer Petr Kubec si však všímá ještě jednoho zajímavého regionu.

Petr Kubec, portfolio manažer řešení ČSOB NaMíru a fondu ČSOB Velmi opatrný zodpovědný

„Při správě investičních portfolií jsem se z části zaměřil na Japonsko. Kombinace robustní a inovativní ekonomiky vyprodukovala několik zajímavých akciových příběhů, což se projevilo na růstu japonských akciových indexů. Zde je třeba podotknout, že tato strategie vyšla i díky měnovému zajištění, jelikož proti růstu akciového trhu by u měnově nezajištěného investora působilo znehodnocení japonské měny.“

Aktuální dění pohledem investora

Proč vlastně něco dělat se svými penězi a neustále hledat způsoby jejich zhodnocení? Otázka, která má jednoduchou odpověď. Tou je inflace neboli zdražování. Ceny neustále stoupají a za naše peníze si koupíme stále méně a méně. I při inflačním cíli ČNB 2 % si lehce spočítáme, o kolik se sníží naše kupní síla za pět, deset nebo dvacet let. Na co nám dnes stačí tisícovka, na to už za rok stačit nebude. Pokud naše peníze nepracují, postupně se vlivem inflace jejich hodnota rozpustí.

  • Výnosy na peněžním trhu zamíří kvůli snižování úrokových sazeb dolů. Pokud chceme získat šanci porazit inflaci a dosáhnout tak skutečného zhodnocení, nabízí se cesta investování do dluhopisů a akcií. Musíme se připravit na to, že výnos není jistota, dokonce ani minulá výkonnost nic nehovoří o tom, jak se bude dluhopisům a akciím dařit do budoucna. Výnos je v investování odměnou za podstoupené riziko.
  • Platí ale, že dostatek času investicím přeje. Pravidelné investování, rozkládání investic a využívání poklesů k levnějšímu dokupování investic snižují rizikovost investování.

Nezapomínejme ani na kouzlo pravidelné investice, kdy není třeba řešit aktuální tržní situaci. Například pravidelným měsíčním investováním stejné částky je možné lépe vykrývat vzestupy a poklesy trhu. Investovat pravidelně, to je jedno ze základních pravidel investování.

Doba také přeje tvorbě zajištěných fondů, které nabízejí možnost investovat do akcií na konkrétní dobu, ale navíc s předem danými parametry a částečnou nebo i plnou ochranou investice při splatnosti. Jednoduše, dluhopisy takový fond zajišťují a investiční příběh dodávají samotné akcie nebo konkrétní akciový index. Nové investiční produkty včetně zajištěných fondů najdete na stránkách ČSOB.

Na závěr připomínáme osvědčené

„Zachovat chladnou hlavu“, nejlepší recept na každé tržní kolísání

Do našich fondů pečlivě vybíráme akcie a kvalitní dluhopisy. Uplatňujeme aktivní správu. A i když nezabráníme dočasným tržním poklesům, investujeme do regionů a sektorů, které dlouhodobě přináší příležitosti.

Korekce jsou běžným jevem na akciových trzích a jen menší část z nich přejde do tzv. medvědího trhu, tedy že se akcie propadnou o více než 20 %. Naopak poklesy bývají ideální nákupní příležitostí. Vhodnou strategií na rozkolísaných trzích je nákupy rozkládat.

Investiční pravidla

  • Zůstat v investicích i přes kolísání trhu a dodržet svůj investiční horizont.
  • Investovat pravidelně a využívat slev, které trhy občas nabízí – to funguje lépe než jakékoli spekulace.

Co spíše funguje

  • Držet se dlouhodobé strategie a také svého investičního cíle.
  • Pokračovat a případně i navýšit pravidelné investice.
  • Na strach a emoce vyzrát rozkládáním větších jednorázových nákupů v čase, což je vhodnou strategií na klesajícím trhu.

Co spíše nefunguje

  • Pokoušet se časovat trh a vyprodávat své investice (nemuselo by se podařit do trhu včas nastoupit zpět, a navíc hrozí riziko, že k prodeji dojde zrovna na dně).

Hodnota investice a příjem z ní mohou v průběhu investičního období kolísat. Návratnost investované částky není zaručena. Tento materiál má pouze informační charakter a nejedná se o nabídku ani veřejnou nabídku. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Obsah tohoto materiálu nelze vykládat jako poskytování investičního poradenství nebo jiné investiční služby. Podrobné informace včetně informací o poplatcích a rizicích naleznete v dokumentu Sdělení klíčových informací a v dokumentu Jak se stanovuje produktové skóre a/nebo v prospektu/statutu fondu dostupných na www.csob.cz, popř. si uvedené materiály můžete vyžádat v listinné podobě od svého bankéře. Daný investiční nástroj nemusí být z pohledu cílového trhu vhodný pro každého klienta.

Československá obchodní banka, a. s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ 150 57, IČO: 00001350, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B: XXXVI, vložka 46.