View Static Version

Symbolika nahých dívek v umění

Obrazy aktů zobrazující lidské tělo byly hlavním tématem celé historie umění. Pohybují se od Botticelliho Venuše a Amor až po Courbetův Původ světa a Modiglianiho Ležící akt.

Dívky mohou na tyto obrázky reagovat různými emocemi, od odporu až po vzrušení. Někomu ženská nahota připadá odpudivá, zatímco jiní jsou naprosto unfazeed.

Origins

Vyřezávaná postava nahé ženy nalezená v jeskyni Hohle Fels v Německu je nejstarším známým uměleckým ztvárněním ženského aktu. Nejstarší umění zobrazuje ženy v různých polohách, včetně ikonické Batšeby v Bibli. Zatímco se zdá, že fetování nahých těl je na vzestupu, lidská kultura jimi byla již dlouho fascinována.

V prehistorických dobách byly nahé ženy často zobrazovány jako božstva plodnosti jako blízkovýchodní bohyně Ištar. Poté, ve čtvrtém století před naším letopočtem, řecký sochař Praxiteles vytvořil nahou Afroditu z Knidosu. Zobrazení nahé dívky signalizovalo posun v přístupu společnosti k ženským tělům.

V 18. století začali umělci jako Francisco de Goya malovat ženy v jejich přirozeném stavu, čímž porušili konvenci zobrazování nahých žen jako mytologických postav. Navzdory těmto pokrokům trvalo další století, než sexuální revoluce v 60. letech přinesla do nahoty nové obavy. V té době už heterosexuální muži, nejen lesbičky, vyhledávali na internetu obrázky žen v celé jejich nahé kráse.

Symbolismus

Symbolismus umožňuje autorům přidávat do svého psaní vrstvy významu. Může zprostředkovat témata, která mohou být příliš citlivá na to, aby je bylo možné přímo řešit, nebo může čtenářům pomoci interpretovat příběh jejich vlastní optikou. Může také pomoci autorům stavět na motivaci postavy a přidat emocionální váhu jejich slovům.

Jedna z nejběžnějších forem symboliky je prostřednictvím předmětů. Pokud má například postava dlouhé vlasy, může to symbolizovat její mládí nebo nevinnost. Podobně postava, která si ostříhá vlasy, může signalizovat, že dospívá a přebírá zodpovědnost.

Předměty však mohou být také symbolické Nahé dívky prostřednictvím událostí. Pokud například postava ucítí vůni košile, která kdysi patřila ztracené lásce, mohlo by to představovat její city k ní. Symbolismus lze také použít ke zvýraznění aspektů příběhu, které nejsou nutně logické nebo zřejmé. Například žena, která nosí snubní prsten, může symbolizovat její závazek vůči manželovi.

Zobrazení

Ať už na plátně nebo v reálném životě, nahá postava je již dlouho základním uměním. Nejstarší příklady, jako je smyslná Venuše z Willendorfu, pocházejí z pravěku. A již ve starověkém Řecku malíři jako Botticelli a Tizian zobrazovali nahé ženy.

Později se realismus zaměřil na zachycení fyzických detailů těla. Dílo současného brooklynského umělce Kurta Kaupera ale nabízí jiný přístup. Jeho ženské akty jsou namalovány na štětcově oranžovém, červeném a hnědém pozadí. Mají silnou, svalnatou postavu a umělci přidali takové složitosti, jako jsou žíly, které jako by pulzovaly pod kůží.

Rekvizity jsou dalším způsobem, jak přidat prvek zájmu k nahému obrázku. Například strategické umístění polštáře nebo plyšáka může vašemu obrázku přidat trochu sexy. Ale určitě to nepřehánějte. Příliš mnoho filtrů nebo nálepek může rušit a dokonce způsobit, že fotografie bude vypadat nepřirozeně.

Vliv na kulturu

Nahé dívky se staly mocným symbolem ve světě umění. Jsou neoddělitelně spjaty se sexualitou, což se odráží ve skutečnosti, že většina vyobrazení ženských aktů je zjevně sexuální.

Nahé ženy jsou také mocným politickým nástrojem. Mnoho žen přijalo sílu nahého jednání na protest proti nespravedlnosti a nerovnostem. Například laktivisté kojí na veřejnosti, aby prolomili kulturní stigma kolem kojení, a studenti pořádají nahé sit-in za dostupné vzdělání. Japonské ženy bojují za překonání zakořeněných tradic zaměřených na muže tím, že se účastní nejstaršího hadaka matsuri v zemi, rituálního festivalu koupání, kde je povolena nahota smíšených pohlaví.

V renesanci byla nahá ženská podoba často považována za náboženskou nebo erotickou. Například, když řecký sochař Praxiteles vytvořil svou sochu Afrodita z Knidos, její nahé tělo bylo vylepšeno jednoduchým kloboukem. To stačilo k vytlačení postavy z říše ideálu do říše erotiky. V moderních uměleckých hnutích jsou nahé ženy i nadále mocnou symbolickou postavou.