United Nations Global Compact to największa na świecie inicjatywa zrzeszająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. UN Global Compact jest integralną częścią systemu ONZ z centralą w Nowym Jorku, działającą w ponad 160 krajach i zrzeszająca ponad 22 tys. członków.
UN Global Compact Network Poland wspiera realizację wytycznych ONZ w zakresie praw człowieka oraz ich praktyczne zastosowanie w strategiach firm w ramach programu Governance Compas.
Włącz się w nasze działania!
W ramach programu łączymy środowisko biznesowe z administracją krajową i międzynarodową, samorządami, światem nauki oraz instytucjami badawczymi, aby wspólnie wspierać partnerów biznesowych w budowaniu silnego, transparentnego i etycznego biznesu. Towarzyszymy aktywnie sektorowi biznesowemu w drodze do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju – Agendy 2030 ONZ. Realizujemy projekty wspierające firmy w przygotowaniu do raportowania ESG w części dotyczącej zarządzania (G). Zapraszamy do udziału – szczegółowe informacje oraz daty spotkań poniżej.
Odpowiedzialność zarządcza
W ramach zespołu wspieramy zarządy firm, które chcą wzmocnić mechanizmy nadzoru w ich strategiach i codziennej działalności. Pogłębimy wiedzę dot. odpowiedzialności zarządczej, która obejmuje m.in. etykę w biznesie, transparentność, dbałość o interesariuszy, zrównoważony rozwój oraz przestrzeganie standardów pracy. W efekcie, wyposażymy liderów biznesu w wiedzę i najlepsze praktyki nt.: standardów i zasad odpowiedzialnego zarządzania (międzynarodowe wytyczne i najlepsze praktyki), roli zarządu i kierownictwa (jak kształtować odpowiedzialne praktyki zarządzania i kulturę organizacyjną), identyfikacji i zarządzania ryzykiem, a także raportowania ESG.
Dla kogo? Dla zarządów firm partnerskich.
Jakie aspekty raportowania ESG wesprzemy? M.in. ESRS G1.
Harmonogram spotkań w 2025 r.:
- 27 lutego: Jak tworzyć proces komunikacji między działem ESG a zarządem?
- 29 maja: Wyznaczanie celów dla zarządu w kontekście łańcucha wartości
- 25 września: Szkolenie dla członków zarządu i rad nadzorczych z zakresu odpowiedzialności zarządczej w formie wystąpienia eksperta połączonego z uroczystą kolacją
- 27 listopada: Spotkanie dot. odpowiedzialności zarządu – Kodeks Spółek Handlowych (art. 293, 493), odpowiedzialność cywilna, CS3D
Powyższe daty mogą ulec zmianie. O wszystkich informować będziemy na bieżąco.
Kontakt: Katarzyna Hryćko-Górnicka (katarzyna.hrycko@ungc.org.pl, tel. +48 575 090 277)
Kultura korporacyjna
Do zespołu zapraszamy firmy, chcące tworzyć przejrzystą, odpowiedzialną, włączającą i zrównoważoną kulturę korporacyjną. Wraz z ekspertami, wspieramy je w budowaniu skutecznych, odpowiedzialnych i przejrzystych struktur, sprzyjających włączeniu społecznemu i zapewniające elastyczny, równościowy, otwarty, partycypacyjny i reprezentatywny proces podejmowania decyzji na wszystkich szczeblach. Uzupełnimy to praktyczną wiedzę nt. raportowania tych działań zgodnie z wymaganiami legislacyjnymi, oczekiwaniami rynku i pracowników.
Dla kogo? Dla działów HR, compliance, ESG, komunikacji oraz kadry menedżerskiej w całej firmie.
Jakie aspekty raportowanie ESG wspieramy? M.in. ESRS G1.
Harmonogram spotkań w 2025 r.:
- 27 marca: Gender (pay) gap – luka płacowa między płciami (różnice płacowe, polityki i praktyki, które mogą przyczyniać się do powstawania luki płacowej, transparentności wynagrodzeń i praktyk rekrutacyjnych/awansów)
- 8 maja: Zarządzanie zmianą (proces planowania, wdrażania i monitorowania zmian w biznesie i dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych)
Powyższe daty mogą ulec zmianie. O wszystkich informować będziemy na bieżąco.
Kontakt: Katarzyna Hryćko-Górnicka (katarzyna.hrycko@ungc.org.pl, tel. +48 575 090 277).
Finanse i inwestycje ESG
Zespół ds. finansów i inwestycji przeznaczony jest dla firm, które chcą zwiększyć skalę zrównoważonych inwestycji i rolę, jaką ogrywają w nich kobiety. Uczestników zespołu zapoznamy z korzyściami z "zielonych inwestycji" oraz wiedzę o innowacjach, strategiach inwestycyjnych oraz narzędzi finansowych powiązanych z ESG. Dodatkowo, wykorzystamy narzędzia analityczne globalnej inicjatywy United Nations Global Compact Forward Faster (Finance & Investment) i wesprzemy także firmy w postawieniu, realizacji i raportowaniu ambitnych zobowiązań, wpisujących się w Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Dla kogo? Dla działów finansów, compliance, ESG, komunikacji oraz kobiet, chcących poszerzyć wiedzę o finansach.
Jakie aspekty raportowanie ESG wspieramy? M.in. ESRS 2 SBM-3, IRO-1.
Harmonogram spotkań w 2025 r.:
- 4 marca: Kobiety na rynkach finansowych – warsztat inwestycyjny
- 10 czerwca: Minimalne gwarancje
- 21 października: Zgodność inwestycji korporacyjnych z SDGs
Powyższe daty mogą ulec zmianie. O wszystkich informować będziemy na bieżąco.
Kontakt: Anna Rzepa (anna.rzepa@ungc.org.pl, tel. +48 575 990 577).
Relacje z dostawcami
W ramach prac zespołu wspieramy firmy w sprostaniu rosnącym wymogom regulacyjnym i oczekiwaniom interesariuszy w zakresie zrównoważonych łańcuchów dostaw. Pomagamy opracowywać i wdrażać spójne i skuteczne strategie zarządzania relacjami z dostawcami w kontekście ESG, w szczególności praw człowieka i dbałości o środowisko.
Dla kogo? Dla działu prawnego, compliance, zakupów, ESG oraz kadry menedżerskiej.
Jakie aspekty raportowanie ESG wspieramy? M.in. ESRS G1.
Harmonogram spotkań w 2025 r.:
- 17 lutego: Wprowadzenie do zarządzania relacjami z dostawcami (definicja, znaczenie w łańcuchu dostaw, kluczowe wskaźniki wydajności, przegląd najlepszych praktyk)
- 7 kwietnia: 10 zasad UN Global Compact w zrównoważonym łańcuchu wartości (spotkanie otwarte dla firm z łańcuchów wartości firm partnerskich)
- 2 czerwca: Analiza i klasyfikacja dostawców (kryteria oceny, metody klasyfikacji, analiza SWOT, zarządzanie ryzykiem dostawców)
- 8 września: Zarządzanie umowami z dostawcami (negocjacje, budowanie relacji, struktura umów, zarządzanie zmianami, rozwiązywanie konfliktów/ nieporozumień)
- 24 listopada: Budowanie partnerstw z dostawcami (zasady współpracy, wspólne rozwiązania innowacyjne, zarządzanie wspólnymi projektami)
Powyższe daty mogą ulec zmianie. O wszystkich informować będziemy na bieżąco.
Kontakt: Anna Rzepa (anna.rzepa@ungc.org.pl, tel. +48 575 990 577).
Przeciwdziałanie korupcji
Naszą misją jest uzdrowienie branż, które zmagają się z działalnością szarej strefy i są ofiarami mafii gospodarczych. Poprzez poprawę warunków dla legalnego biznesu chcemy przynieść korzyść konsumentom, Skarbowi Państwa i legalnie działającym podmiotom. W ramach prac zespołu zwiększamy świadomość nt. ram prawnych lobbingu i tworzenia przejrzystego procesu lobbingowego oraz wzmacniamy współpracę międzysektorową, by skuteczne wdrażać polityki ograniczające korupcję.
Dla kogo? Dla działu prawnego, compliance, ESG i wyższej kadry menedżerskiej.
Jakie aspekty raportowanie ESG wspieramy? M.in. ESRS G1.
Wstępny zakres prac zespołu:
1. Sesja dialogowa w Ministerstwie Rozwoju i Technologii/KPRM z sekretarzem stanu panem Ignacym Niemczyckim. Kierunek tematyczny:
- Utrzymanie wysokiej konkurencyjności Polski dla branży e-commerce – wyzwania regulacyjne i ryzyka dla branży m.in. w związku z szarą strefą.
- Omówienie roli e-commerce w ograniczaniu wpływu na środowisko, w tym wyzwania związane z gospodarką opakowaniową, emisjami z transportu czy strategią osiągania neutralności klimatycznej. Wdrażanie technologii, które umożliwią efektywniejsze zarządzanie zasobami i redukcję odpadów.
- Możliwość przedstawienia wyzwań i oczekiwań firm wobec administracji publicznej w zakresie wyzwań związanych z regulacjami oraz
2. Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości, Adamem Bodnarem oraz prokuratorami z Prokuratury Krajowej. Kierunek tematyczny:
- Wypracowanie konkretnych rozwiązań regulacyjnych wspierających walkę z nieuczciwymi praktykami, w tym nadużyciami podatkowymi i nielegalnym handlem w Internecie.
- Dyskusja o konieczności wprowadzenia mechanizmów kontrolnych, które wyrównają szanse między legalnie działającymi firmami a podmiotami działającymi w szarej strefie.
- Rozwiązania chroniące klientów przed nieuczciwymi praktykami i podróbkami oferowanych do sprzedaży w kanałach e-commerce.
3. Spotkanie z przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, Jarosławem Nenemanem. Kierunek tematyczny:
- Usprawnienie mechanizmów poboru podatków w transakcjach krajowych i międzynarodowych, w celu redukcji szarej strefy w handlu.
- Wdrażanie narzędzi cyfrowych, które poprawią transparentność i efektywność w rozliczeniach (KSeF).
O datach spotkań informować będziemy na bieżąco.
Kontakt: Anna Rzepa (anna.rzepa@ungc.org.pl, tel. +48 575 990 577).
Dowiedz się więcej o UN Global Compact Network Poland