UVOD
Suradničko partnerstvo (KA220) kao transnacionalni projekt ima za cilj poticati razvoj, prenošenje i/ili provedbu inovativne prakse u organizacijama te provedbu zajedničkih inicijativa koje promiču suradnju, suradničko učenje i razmjenu iskustva na europskoj razini. Očekuje se korištenje rezultata projekta, njihovo prenošenje i dorađivanje te dijeljenje rezultata na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i transnacionalnoj razini. Projekti suradničkih partnerstava trebaju omogućiti transformaciju i promjenu na individualnoj, organizacijskoj ili sektorskoj razini, koja dovodi do poboljšanja i novih pristupa proporcionalno kontekstu svake organizacije.
Prijavitelj/ koordinator može biti svaka organizacija sudionica sa sjedištem u državi članici EU-a ili trećoj zemlji pridruženoj programu te prijavu podnosi svojoj nacionalnoj agenciji u ime svih organizacija koje sudjeluju u projektu. U projektu može sudjelovati svaka javna ili privatna organizacija sa sjedištem u državi članici EU-a ili trećoj zemlji pridruženoj programu ili u bilo kojoj trećoj zemlji koja nije pridružena programu (vidjeti odjeljak „Prihvatljive zemlje” u dijelu A Vodiča kroz program Erasmus+).
Novo u 2024. ! Da bi bila prihvatljiva, organizacija koja prijavljuje projekt mora biti zakonski/pravno osnovana barem dvije godine prije roka za prijavu.
Trajanje projekta može biti od 12 do 36 mjeseci, uz sudjelovanje najmanje tri organizacije iz tri različite države članice EU-a ili treće zemlje pridružene programu. Sve organizacije sudionice moraju biti utvrđene u trenutku podnošenja zahtjeva za bespovratna sredstva.
Prijavitelji odabiru jedan od tri jednokratna iznosa (lump sum): 120.000,00 EUR, 250.000,00 EUR ili 400.000,00 EUR, a zatraženi iznos temelji se na vlastitoj procjeni ukupnog troška projekta te mora biti u skladu s potrebama organizacije, osigurati troškovnu učinkovitost i pridržavanje načela sufinanciranja. Pri odabiru iznosa vrlo je važno imati na umu prikladnost broja, opsega i složenosti predloženih projektnih aktivnosti u odnosu na zatraženi proračun.
REGISTRACIJA ORGANIZACIJE
Ako niste ranije registrirali organizaciju i nemate OID broj, prije podnošenja prijave potrebno je registrirati organizaciju te dobiti OID broj. Organizacija koja je jednom već registrirana koristi postojeći OID broj koji vrijedi za prijave u svim područjima. Na stranicama Europske komisije proučite upute za prijavitelje - Applicant guides.
Registracija organizacija izvršava se samo jednom i nije ju potrebno ponavljati pri budućim prijavama projekata, a vrijedi u svim područjima provedbe programa. Stoga već registrirane organizacije mogu na portalu provjeriti točnost informacija i preuzeti OID broj.
U slučaju da je vaša organizacija prethodno sudjelovala u Erasmus+ programu s PIC brojem, OID je automatski dodijeljen i ne morate se ponovno registrirati već slijedite poveznicu na portal za sudionike kako biste jednostavnom pretragom po nazivu saznali dodijeljeni OID broj.
ROKOVI
Rok za podnošenje prijava u formatu Suradnička partnerstva je utorak, 5. ožujka 2024. u 12:00 sati za projekte koji započinju između 1.9. i 31.12. iste godine.
Odmah na početku savjetujemo da svoju online prijavu predate na vrijeme. Unaprijed vas obavještavamo da će online sustav ponekad imati poteškoća te prijavi možda nećete moći uvijek pristupiti, no imate dovoljno vremena za uređivanje prijave ako na vrijeme započnete, a najvažnije je da ne čekate posljednji dan za njezino podnošenje.
Jednom kada započnete s unosom prijave, online obrazac ostaje dostupan i podložan promjenama sve do krajnjeg roka (čak i ako ste stisnuli submit, prijavu možete ponovno predati, a u obzir će se uzeti posljednja predana prijava). Obrazac je u svakom trenutku moguće sačuvati u PDF formatu. Nakon isteka roka, online obrasci bit će zatvoreni za unos podataka.
NOVO! Prijavitelji imaju mogućnost poništiti već podnesenu prijavu pomoću nove značajke dostupne unutar prijavnog obrasca (blizu ikone Submit). Navedena značajka vrlo je korisna u situacijama kada prijavitelji dosegnu ograničenje broja prijava po aktivnosti ili ako prijavitelji žele povući određenu prijavu kako bi umjesto nje prijavili drugu.
Obrasci za prijavu KA220 projekata nalaze se na Platformi za Erasmus+ i Europske snage solidarnosti, a kako biste imali pristup svim funkcionalnostima platforme, potrebno je za adresu e-pošte s kojom se prijavljujete otvoriti EU login račun - upute za otvaranje EU login računa.
Klikom na poveznicu za obrasce došli ste na glavnu stranicu Opportunities for Erasmus+. Potrebno je odabrati područje u kojem želite prijaviti projekt: Odgoj i opće obrazovanje (School Education KA220-SCH), Strukovno obrazovanje i osposobljavanje (Vocational Education and Training KA220-VET), Obrazovanje odraslih (nestrukovno) (Adult education KA220-ADU), Visoko obrazovanje (Higher Education KA220-HED) i Mladi (Youth KA220-YOU).
U 2024. godini Europska komisija uvela je ograničenja u broju prijava po roku. Za ključnu aktivnost KA220 - Suradnička partnerstva ograničenja su sljedeća: za prijave koje se podnose nacionalnim agencijama u području odgoja i općeg obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, obrazovanja odraslih i mladih, ista organizacija može biti uključena u maksimalno 10 prijava ukupno po prijavnom roku, bilo kao prijavitelj ili partner. Navedeni maksimum uzima u obzir sve prijave podnesene za sva navedena područja zajedno.
O prethodno navedenim pravilima o ograničenju broja prijava po prijavnom roku organizacija će biti upozorena na sljedeće načine:
- poruka upozorenja o broju otvorenih (još nepodnesenih) i podnesenih prijava, bit će vidljiva ispod OID broja u prijavnom obrascu ako organizacija sudjeluje u više od 4 projektna prijedloga, ovisno o kojoj vrsti aktivnosti se radi (This OID is participating in more than 4 draft and submitted applications. Please note the rules on maximum number of participations explained in the introductory text of this section and the Programme Guide);
- osim toga, na adresu e-pošte ovlaštene osobe (kontakt koji je unesen na ORS profil organizacije) bit će poslana obavijest s popisom svih prijava podnesenih za odabranu vrstu aktivnosti u okviru prijavnog roka, u kojima je OID organizacije naveden kao prijavitelj ili partner;
- nakon aktivacije ograničenja, a kada je organizacija prijavitelj ili partner u više od 10 prijava, organizacija neće moći podnijeti nove prijave za istu vrstu aktivnosti na istom roku, a poruka o blokadi daljnjeg unosa OID broja pojavit će se u dijelu prijavnog obrasca Participating organizations (This OID is already participating in maximum allowed number of applications for this type of project).
U svim slučajevima isti konzorcij partnera može predati samo jednu prijavu samo jednoj agenciji po roku.
Kako je navedeno u Vodiču za Erasmus+ program u dijelu Originalan sadržaj i autorstvo: "Sve prijave za projekte i akreditacije moraju sadržavati izvorni sadržaj čiji je autor prijavitelj. Visoka učilišta koja prijavljuju aktivnosti međunarodne mobilnosti mogu u sastavljanje prijave uključiti i svoja partnerska visoka učilišta iz zemalja koje nisu pridružene programu. Nijedna druga organizacija ni vanjske osobe ne mogu biti plaćene niti primiti drugu naknadu za sastavljanje prijave. Nacionalna agencija može u bilo kojem trenutku isključiti prijavitelja iz postupka odabira ili prekinuti projekt za koji su dodijeljena sredstva / opozvati akreditaciju ako utvrdi da se navedena pravila nisu poštovala."
1. CONTEXT
Nakon što ste otvorili relevantni prijavni obrazac krenite s ispunjavanjem kroz izbornik na lijevoj strani u kojem su vidljivi svi dijelovi prijave koje je potrebno ispuniti. Određeni ispunjeni dijelovi obrasca uvjetuju otvaranje novih dijelova, a određeni segmenti automatski se popunjavaju unosom podataka u neki od prethodnih dijelova prijave. Sva polja označena crvenom zvjezdicom obavezna su za unos traženih podataka. Kada dio obrasca ispunite u cijelosti u izborniku će se pojaviti zelena kvačica. Broj znakova koje možete upisati u polja predviđena za unošenje teksta je ograničen i uvijek se prikazuje u desnom gornjem kutu polja za unos teksta.
U dijelu Context upisujete osnovne podatke - naziv projekta, datum početka i trajanje, nacionalnu agenciju kojoj prijavljujete projekt (HR01 je oznaka Agencije za mobilnost i programe EU), jezik kojim ćete ispunjavati prijavu (hrvatski ili engleski) i odabirete paušalni iznos (Project Lump Sum) za vaš projekt.
2. PARTICIPATING ORGANISATIONS
U ovom dijelu obrasca unosite podatke o sudjelujućim organizacijama. Nakon unosa OID broja organizacije sustav automatski učitava osnovne podatke o organizaciji. Ako Vaša organizacija nema OID, upute za registraciju organizacije pronađite ovdje.
U nastavku iz padajućeg izbornika odabirete vrstu organizacije te narativno opišite detaljne informacije o vrsti organizacije, aktivnostima koje redovno provodite, zaposlenicima i dosadašnjim relevantnim aktivnostima u odnosu na područje prijave. Opis organizacije oblikujte specifično za svaku prijavu s naglaskom na dosadašnji rad, iskustvo i kapacitete organizacije relevantne za područje koje prijavljujete te temu i ciljeve projekta.
Za svaku organizaciju potrebno je unijeti minimalno dva različita kontakt podatka, i to podatke o zakonskom zastupniku i kontakt osobi. Podatke uređujete klikom na zelenu, a brišete klikom na crvenu ikonu.
Iste korake slijedite i prilikom unosa detalja za sve ostale sudjelujuće organizacije.
3. RELEVANCE OF THE PROJECT
Kako bi ih se moglo uzeti u obzir za financiranje, suradnička partnerstva moraju biti usmjerena na barem jedan horizontalni prioritet i/ili barem jedan posebni prioritet iz odabranog relevantnog područja. Također je nužno odabrati do tri teme koje želite adresirati projektnim prijedlogom.
Prioriteti i teme biraju se iz padajućeg izbornika, dok se povezanost odabranih prioriteta s ciljevima detaljno opisuje kroz narativni dio. Prijavitelji trebaju biti pažljivi pri odabiru prioriteta, jer se pri ocjenjivanju prijave između ostalog analizira u kojoj mjeri se odabrani prioritet/i reflektira/ju kroz cjelokupni projektni prijedlog - sadržaj i dizajn aktivnosti, metodologija provedbe itd.
Nacionalni prioritet – Okoliš i borba protiv klimatskih promjena
Prioritet "Okoliš i borba protiv klimatskih promjena" od posebnog je značaja za nacionalni kontekst u 2024. godini.
Kod vrednovanja na kriteriju relevantnosti, u slučaju dobrog pojašnjenja i dokazane povezanosti odabranog zelenog prioriteta s cijelim projektnim dizajnom, prednost će imati projekti usmjereni na razvoj kompetencija u različitim sektorima koji su relevantni za održivost, razvoj zelenih strategija i metodologija za sektorske vještine te kurikulume usmjerene na budućnost koji bolje ispunjavaju potrebe pojedinaca i organizacija.
U dijelu Project description potrebno je odgovoriti na pitanja koje se odnose na kontekst, ciljeve, potrebe, ciljane skupine, stvaranje sinergije između različitih područja obrazovanja, inovativnost projekta i projektnih rezultata, komplementarnost s drugim provedenim projektima/inicijativama i sl.
4. PARTNERSHIP AND COOPERATION ARRANGEMENTS
Ovdje opisujete na koji se način organizacije koje sudjeluju u projektu nadopunjuju te koja je njihova dodana vrijednost u sklopu projekta. Također opisujete kako ćete raspodijeliti međusobne zadatke, na koji način ćete komunicirati i sl.
5. PROJECT DESIGN AND IMPLEMENTATION
U ovom dijelu obrasca kreirate radne pakete (Work package) ovisno o planiranim projektnim aktivnostima. Preporučuje se da kreirate najviše 5 radnih paketa, uključujući paket za upravljanje projektom (Project Management). U obrascu je već kreiran paket za upravljanje projektom s posebno prilagođenim pitanjima za taj paket, stoga se preporučuje da broj preostalih radnih paketa (Other work packages) iznosi najviše 4.
Za svaki radni paket trebate zatražiti određeni iznos, čiji zbroj na kraju mora odgovarati ukupno zatraženom jednokratnom iznosu od 120.000,00 EUR, 250.000,00 EUR ili 400.000,00 EUR. S obzirom na to da je jedan od radnih paketa i upravljanje projektom, trebate voditi računa o tome da za taj radni paket nije moguće zatražiti više od 20 % ukupnog iznosa (u protivnom se u obrascu javlja pogreška).
U nastavku slijede najprije pitanja koja se odnose na radni paket za upravljanje projektom, a koja se tiču aktivnosti praćenja, upravljanja proračunom, upravljanja rizicima te načinima integriranja inkluzivnog, zelenog i digitalnog pristupa u osmišljavanje projektnih aktivnosti.
Imajte na umu da prilikom odabira iznosa koji ćete dodijeliti radnom paketu za Upravljanje projektom (Project Management) možete unijeti najviše 20 % ukupnog iznosa zatraženih bespovratnih sredstava. U slučaju da zatraženi iznos za upravljanje projektom prelazi 20 %, to će se polje zacrveniti i pojavit će se poruka u kojoj se navodi da je za taj radni paket moguće potraživati najviše 20 % ukupnog iznosa te će se prijavni obrazac smatrati pogrešno ispunjenim.
Također, valja imati na umu da podugovaranje usluga nije dopušteno kada obuhvaća ključne aktivnosti i sadržaj projekta. Podugovaranje je iznimno prihvatljivo samo za manji dio aktivnosti tehničke prirode kao što su usluge prijevoda, izrade mrežne stranice, organizacija događanja (logistika, najam dvorane, AV opreme i sl.). U slučaju potrebe za podugovaranjem predviđeni proračun obavezno mora biti naveden u opisu aktivnosti koje obuhvaća podugovor, a iznos ne smije premašiti 20 % ukupnog iznosa bespovratnih sredstava.
U podkategoriji Other Work Packages dodajete nove radne pakete klikom na ikonu Add Work Package. Tu također možete vidjeti prikaz svih radnih paketa po nazivima, broju aktivnosti koji se provodi u određenom paketu i zatraženom iznosu za svaki radni paket te ukupan zbroj iznosa po paketu.
Otvaranjem svakog novog radnog paketa odgovarate na isti set pitanja koja se odnose na ciljeve, rezultate, indikatore i podjelu zadataka među partnerima.
U podkategoriji Activities za svaki radni paket navodite sve aktivnosti koje ćete provesti u sklopu određenog paketa. U obrazac trebate unijeti informacije o mjestu održavanja aktivnosti, njezinu trajanju, organizacijama koje će sudjelovati, zatraženom iznosu za određenu aktivnost te očekivanim rezultatima.
Sve aktivnosti suradničkog partnerstva moraju se provoditi u zemljama organizacija koje sudjeluju u projektu, bilo kao punopravni ili pridruženi partneri. Samo u slučaju kada je iznimno opravdano s obzirom na ciljeve ili provedbu projekta aktivnosti se mogu provoditi i u sjedištu institucije Europske unije, a aktivnosti koje uključuju razmjenu i promicanje rezultata mogu se odvijati i na relevantnim tematskim transnacionalnim događanjima/konferencijama u državama članicama EU-a ili trećim zemljama pridruženima programu ili trećim zemljama koje nisu pridružene programu.
U nastavku slijede pitanja vezana uz opis predloženih aktivnosti koje planirate održati u sklopu određenog radnog paketa.
U posljednjoj podkategoriji u Project design and implementation pod nazivom Budget Summary možete vidjeti pregled zatraženih troškova po radnim paketima, uključujući i paket za upravljanje projektom, čiji ukupan zbog treba odgovarati jednokratnom iznosu (lump sum-u) koji ste zatražili na početku projekta.
U ovom dijelu obrasca također možete napraviti raspodjelu proračuna koji se dodjeljuje svakoj partnerskoj organizaciji za rad na određenom radnom paketu. Njihov zbroj također mora odgovarati iznosu zatraženom za određeni radni paket te ukupno zatraženom jednokratnom iznosu.
VAŽNO! Na kraju ovih uputa za ispunjavanje obrasca pronađite dodatne informacije koje će vam pomoći prilikom osmišljavanja ciljeva i radnih paketa.
6. IMPACT
Dio Impact je važan segment vaše prijave. Postavite si glavno pitanje na koje trebate dati odgovor u ovom dijelu obrasca: kako ćete procijeniti i ocijeniti je li projekt kvalitetan i jesu li postavljeni ciljevi ostvareni? Odredite kriterije kojima ćete to postići. Odgovorite jasno na sljedeća pitanja: kako ćete znati je li projekt ostvario postavljene ciljeve? Koje ćete metode i alate za to upotrijebiti? Kako će sudjelovanje u ovom projektu dugoročno pridonijeti razvoju organizacija sudionica? Koji su mi planovi za nastavak korištenja rezultata projekta ili za nastavak provođenja nekih aktivnosti i nakon završetka projekta? Opišite planove za dijeljenje i upotrebu postignutih rezultata: na koji ćete način svoje partnerstvo, lokalnu zajednicu i širu javnost upoznati s rezultatima svog projekta? S kojim biste glavnim ciljnim skupinama htjeli podijeliti svoje rezultate? Postoje li druge organizacije ili skupine koje će imati koristi od postignutih rezultata? Objasnite na koji način.
Opišite planirani učinak projekta u kontekstu organizacija/institucija u partnerstvu, sektora, ciljanih skupina te mogući učinak na organizacije/institucije izvan partnerstva. Potrebno je objasniti na koji način će se procijeniti i mjeriti je li željeni učinak projekta ostvaren. Postavite realne i ostvarive ciljeve koji će biti pokazatelji ostvarenog učinka projekta. Održivost projekta treba biti usmjerena na dugoročno korištenje rezultata projekta i dugoročni utjecaj projekta na organizacije u partnerstvu. Očekuje se da će se rezultati projekta koristiti i nakon formalnog završetka projekta te da opišete na koji način ćete širiti informacije o projektu i rezultatima. Pripazite na to da se potrebno usmjeriti na širenje informacija koje će drugim organizacijama biti od koristi, a ne samo informiranje javnosti o provedbi.
7. PROJECT SUMMARY
U dijelu Project summary potrebno je sumirati informacije sadržane u ostatku prijave i dati kratke odgovore (do 500 znakova) na svako od pitanja. Pri tome koristite pune rečenice i jasan jezik. Odgovorite na sljedeća pitanja: Zašto ste prijavili ovaj projekt? Što želite postići provedbom projekta? Koje ćete aktivnosti provesti? Koje rezultate projekta očekujete?
Važno je istaknuti da će vas sustav zatražiti, ako obrazac ispunjavate na hrvatskom jeziku, da na svako od pitanja odgovorite i na engleskom jeziku te će sažetak biti javno dostupan na Erasmus+ project results platformi ako vaš projekt bude odobren za financiranje. Stoga je važno potruditi se oko kvalitetnog sažetka i njegovog prijevoda na engleski jezik.
8. EU VALUES
U dijelu EU Values prijavitelji trebaju potvrditi da se oni, njihova organizacija i partnerske organizacije na projektu pridržavaju vrijednosti EU-a prema člancima navedenima u checklisti te potvrditi da razumiju i da se slažu da će se EU vrijednosti koristiti kao dio kriterija za evaluaciju aktivnosti koje se provode u okviru ovog projekta.
9. ANNEXES
Kako bi vaša prijava bila formalno prihvatljiva obavezno pravilno ispunite i priložite dva dokumenta: Izjavu o časti (Declaration on Honour) i Pristupne obrasce (Accession form for Beneficiaries). Izjavu o časti najprije preuzimate na svoje računalo pritiskom na ikonu Download, a nakon što ju pravilno ispunite, potrebno ju je skenirati i učitati u sustav pritiskom na plavu ikonu Add Declaration on Honour.
Obavezno provjerite da zakonski zastupnik koji potpisuje izjavu o časti u trenutku potpisivanja ima važeći mandat za zastupanje organizacije prijavitelja.
Na isti način preuzimate, a zatim pravilno ispunite Pristupne obrasce koje potpisuje samo partnerska organizacija (ovlašteni zakonski zastupnici potpisuju i upisuju datum i mjesto potpisa). Dokumente koji su potpisani i skenirani ponovno priložite u online sustav. Nakon potpisa partnera, koordinator projekta dužan ga je dostaviti kao sastavni dio prijave.
Moguće je, iako nije obavezno, priložiti dodatne dokumente koje smatrate relevantnima za prijavu. Pri tome jasno imenujte dokumente, izbjegavajući kratice i šifre. Sustav podržava učitavanje najviše 9 privitaka. Pojedini privitak može biti veličine do 15 MB, dok ukupna veličina svih učitanih privitaka može biti najviše 100 MB.
10. CHECKLIST
Kada ste još jednom prošli kroz cijeli obrazac odnosno prijavu, sigurni ste da ste sve unijeli kako ste željeli, a sve kategorije u izborniku označene su zelenom kvačicom, pročitajte i označite polja check-liste kada provjerite sljedeće: prijava ispunjava kriterij prihvatljivosti naveden u Vodiču kroz program Erasmus+ za 2024. godinu; sva relevantna polja u prijavi su popunjena; izabrali ste ispravnu nacionalnu agenciju u zemlji u kojoj je osnovana i djeluje vaša organizacija; prijava sadrži originalan sadržaj vaše i partnerske organizacije te nitko nije plaćen i nije primio drugu vrstu kompenzacije za pisanje prijave koju predajete.
NOVO! Označavanjem zadnje dvije kućice potvrđujete da prijava sadrži originalan sadržaj vaše i partnerske organizacije i da nitko nije plaćen i nije primio drugu vrstu kompenzacije za pisanje prijave koju predajete.
Pažljivom provjerom prijave koja je u cijelosti ispunjena (sve kategorije u izborniku označene su zelenom kvačicom) te označavanjem svih polja u check-listi došli ste do kraja online obrasca te možete predati projektnu prijavu pritiskom na plavu ikonu Submit u gornjem desnom kutu online obrasca.
Još jednom podsjećamo: dobro je predati prijavu prije zadnjeg dana roka za predaju, zbog mogućih tehničkih poteškoća online sustava kao posljedice povećanog prometa istodobnim slanjem prijava većeg broja prijavitelja.
11. SHARING
Obrazac također nudi mogućnost dijeljenja, kako bi pristup i/li mogućnost unosa podataka imao veći broj osoba. Obrazac dijelite tako da kliknete na ikonu Share with a new person, unesete adresu e-pošte i definirate pristupnu razinu (čitanje, čitanje i uređivanje te čitanje, uređivanje i podnošenje prijave). Napomena: dodana osoba bi pristup trebala dobiti tek kad označite kućicu Active koja se na ekranu nalazi ispred rednog broja, datuma izmjene i adrese e-pošte.
12. HISTORY
U završnom dijelu obrasca možete vidjeti detalje o podnesenim verzijama projektnog prijedloga (vrijeme predaje, status i sl.). Ako ste predali više verzija projektnog prijedloga, u obzir će se uzeti verzija koju ste predali kasnije.
KORISNE INFORMACIJE - KREIRANJE CILJEVA I RADNIH PAKETA
Napomena: ove su informacije preuzete iz Priručnika o modelu paušalnog financiranja koji se nalazi među korisnim materijalima za prijavitelje projekata u KA2 Partnerstvima za suradnju, uz dokument Najčešća pitanja i odgovori o modelu paušalnog financiranja.
Projektni prijedlozi ocjenjuju se u skladu sa smjernicama Vodiča za stručnjake za ocjenjivanje kvalitete projektnih prijedloga Guide for Experts on Quality Assessment (verzija 2, 13.3.2023.).
Novo u 2024.! Da bi došli u obzir za financiranje, projektni prijedlozi na ocjeni kvalitete moraju ukupno dobiti najmanje 70 bodova. Osim toga, moraju dobiti najmanje polovinu maksimalnog broja bodova u svakoj od kategorija kriterija za dodjelu (tj. najmanje 13 bodova za kategorije „relevantnost projekta” i „učinak”; 15 bodova za kategoriju „kvaliteta projektnog plana i provedbe” i 10 bodova za kategoriju „kvaliteta sporazuma o partnerstvu i suradnji”).
U slučaju kad dvije ili više prijava postignu jednak ukupan broj bodova (jednako rangirani prijedlozi), prednost će imati oni s najvećim brojem bodova za „relevantnost projekta”, a zatim za „učinak”.
Analiza potreba koja se temelji na konkretnim dokazima ključna je za dobro planiranje i provedbu projekta. Potrebe se mogu definirati kao željene promjene u kontekstu u kojem organizacija djeluje. Nakon identificiranja potreba, njihova se analiza sastoji od dva glavna aspekta:
Glavne se potrebe identificiraju usporedbom početne situacije sa željenom, a na temelju uvjeta koje je potrebno ispuniti da bi se riješili ti nedostaci formuliraju se opći i specifični ciljevi projektnog prijedloga.
Prilikom osmišljavanja ciljeva, važno je razlikovati opći i specifične ciljeve. Opći cilj predstavlja sažetak željenih koristi koje želite postići ovim projektom, a grana se na specifične ciljeve koje je poželjno osmisliti vodeći se metodom S.M.A.R.T. (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound):
Iznimno je važno dokazati jasnu povezanost među postavljenim ciljevima, provedenim aktivnostima i postignutim rezultatima.
Sada slijede informacije koje se odnose na kreiranje radnih paketa. Najprije vam donosimo logički okvir kojim se možete voditi tijekom ovog procesa:
Prema ovom okviru, radne pakete kreirate u skladu sa specifičnim ciljevima svog projekta. Svaki radni paket sadrži aktivnosti koje vode ka ostvarenju određenog specifičnog cilja prema kojem je taj paket osmišljen. Na kraju, svaki radni paket daje određene rezultate čija se kvaliteta mjeri kvalitativnim i kvantitativnim indikatorima.
Svaki bi radni paket trebao sadržavati sljedeće informacije:
Primijetit ćete da su i pitanja u obrascu formulirana tako da prate ovaj prikaz.
Važno je imati na umu da Target (ciljna vrijednost) u ovom slučaju nije isto što i Objective (cilj), nego da je povezan s kvantitativnim i kvalitativnim indikatorima koje trebate definirati. Naime, indikator predstavlja mjerenje vrijednosti s obzirom na cilj koji je potrebno ispuniti, odnosno on predstavlja vrijednost u datom trenutku. S druge strane, ciljna vrijednost predstavlja željenu vrijednost indikatora nakon završetka aktivnosti.
Primjer:
• Ciljna vrijednost: 1000 posjeta mrežnoj stranici do prosinca 2020.
• Indikator: 500 posjeta u srpnju; 750 u listopadu; 1100 u prosincu.
Indikatore kreirajte vodeći se metodom RACER (Relevant, Accepted, Credible, Easy, Robust):
Kao što je navedeno i u prijavnom obrascu, indikatori mogu biti kvantitativni i kvalitativni. Kvantitativni indikatori definiraju mjerljive podatke i moguće ih je matematički potvrditi. Kvalitativni indikatori opisuju događaje, razloge, uzroke, učinke, iskustva i sl. Ove se dvije vrste indikatora nadopunjuju.
Indikatore također možemo podijeliti i na osnovne i izvedene. Osnovni indikatori pružaju osnovne podatke na temelju kojih je moguće razviti ostale indikatore, npr. broj sudionika na sastanku, broj posjeta mrežnoj stranici i sl. Izvedeni indikatori temelje se na izračunu omjera između dva osnovna indikatora, npr. broj učenika koji je prošao test, broj posjetitelja na mrežnoj stranici koji je preuzeo određeni dokument i sl.
U nastavku možete vidjeti primjere kvalitativnih i kvantitativnih indikatora.
Zaključno, pri odabiru jednog od tri jednokratna iznosa (lump sum): 120.000,00 EUR, 250.000,00 EUR ili 400.000,00 EUR, prijavitelji moraju osobitu pozornost posvetiti procjeni ukupnog troška projekta koji mora biti u skladu s potrebama organizacije te osigurati troškovnu učinkovitost i pridržavanje načela sufinanciranja. Pri odabiru iznosa vrlo je važno imati na umu prikladnost broja, opsega i složenosti predloženih projektnih aktivnosti u odnosu na zatraženi proračun.
U slučaju dvojbe između dva iznosa, prijavitelj može: a) smanjiti trošak svojeg projekta (npr. prilagodba broja/opsega projektnih aktivnosti); b) povećati opseg projekta (npr. veći broj sudionika, aktivnosti, dodatni rezultati projekta). U slučaju da ocjenjivač procijeni da zatraženi iznos nije opravdan u odnosu na planirane aktivnosti, proračun nije moguće umanjiti i projektni će prijedlog automatski biti odbijen.