Aktuální dění na finančních trzích Aktualizace 21. 12. 2023

Vzpomínáte ještě na relativně pochmurné vyhlídky směrem k finančním trhům zhruba rok nazpátek? Tak na ně už trhy téměř zapomněly. Zpomalující inflace a pozvolna ochlazující se trh práce v USA povzbudil finanční trhy. Rok 2023 opět ukázal, že čas a investiční pravidla jsou nejlepším přítelem investora. Mimořádná jízda akcií i dobrý rok pro tuzemské dluhopisy přinášejí dobré zprávy pro investory.

Přehled v 1 minutě, celková doba čtení 5 minut.

Rychlý přehled

  • Od počátku roku jsme byli svědky rally na akciovém trhu především díky technologickým akciím. Na podzim se tento rostoucí trend na chvíli přerušil, dobrá nálada investorů se ale brzy vrátila a celkový výnos akcií tak od začátku roku dělá investorům velkou radost.
  • Jak se daří firmám v současném ekonomickém prostředí? To ukázala výsledková sezóna, která pozitivně překvapila. Firmám se daří navyšovat zisky při rostoucích maržích.
  • ČNB snížila po dlouhé době sazby na 6,75 %, stalo se tak na prosincovém zasedání. Fed ani ECB na posledních zasedáních sazby nezměnily, mohlo by tak jít o vrchol cyklu.
  • Pohledem našich investičních stratégů a portfolio manažerů: Měsíčník Ekonomika a trhy nabízí přehled naší aktuální investiční strategie.

Úroky: Zlevňování peněz v ČR odstartovalo a odměny na spořicích produktech začnou klesat

Dluhopisy jsou více o matematice než o emocích. Proč se dnes dokonce hovoří o době dluhopisové? Pomozme si hypotetickým příkladem a představme si dluhopis s „odměnou“ neboli ročním kupónem třeba za 4 % zafixovaným na několik let dopředu. Druhý den dojde k poklesu výnosů na dluhopisech a ten stejný dluhopis nabídne odměnu jen 3 %. Dříve vydané dluhopisy s větší odměnou jsou tím pádem výše tržně oceněné, z čehož těží jejich držitelé.

Naopak negativně pokles úrokových sazeb centrálních bank ovlivňuje pokles sazeb na spořicích produktech, které na rozdíl od dluhopisů nezískávají z poklesu úroků žádný profit.

Pokles sazeb před námi: V současném případě se jedná o mimořádnou situaci, kdy se chystá normalizace sazeb z vysokých úrovní a jejich snižování tak není motivováno nutností pomoci ekonomice, ale pro dosažení normálního tržního stavu. Zlevňování peněz představuje pozitivní stimul ekonomikám a dělá peníze dostupnější, což většinou přeje také akciím. Pokud se sazby vracejí k normálu, profitují z toho i dluhopisy. To má pozitivní dopad na výkonnost dluhopisových fondů a dluhopisových částí smíšených fondů.

Pro připomenutí: Vývoj na dluhopisovém trhu předbíhá samotné snížení sazeb od centrálních bank. Ve výnosech a cenách delších dluhopisů je již očekávání určitého snížení sazeb započteno nyní. Otázkou je jen, na jaké úrovni se následně ustálí. Zásadní starostí investorů je tudíž nepromeškat příležitost, dokud jsou výnosy dluhopisů ještě na zajímavých úrovních.

Technologie jako hlavní letošní stimul celého akciového trhu. Pomohla i magická sedmička

Hlavní akciové indexy vyspělých ekonomik jsou letos v kladných číslech, nezměnila na tom nic ani krátká podzimní korekce, která již rychle odvanula.

Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég, ČSOB Asset Management

„S oblibou opakuji, že korekce je zcela běžná věc, svědčící o funkčnosti akciového trhu. Statistický pohled říká, že ke korekci, tedy poklesu indexů o deset a více procent, pravidelně dochází zhruba s roční pravidelností. Z pohledu dlouhodobého investora je to vstupenka do akciového trhu za příznivější ceny.“

Hlavním tahounem letošního akciového růstu byly technologie, a především fenomén umělé inteligence. V době vyšších úrokových sazeb, a tedy méně dostupných peněz například pro financování firem, jsou ve výhodě silné firmy s robustními rozvahami a nízkým zadlužením. Při pohledu na letošní americký akciový trh se tak vykrystalizovala silná skupina firem označená jako Magnificent Seven neboli magická sedmička (Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla), která táhla burzu nahoru.

Pro připomenutí: Akcie jsou synonymem pro svobodnou ekonomiku, podnikání, růst a inovace. Za každou z nich stojí konkrétní firma a její hodnota. Pokud investujeme do akcií, investujeme v podstatě do světa kolem nás a do toho, co potřebujeme každý den. Firmy se přizpůsobují a hledají úspěch v každých podmínkách. To je důvod, proč na akciovém trhu převažují rostoucí období a akcie se z předešlých poklesů většinou rychle vzpamatují a dosahují nových vrcholů.

Aktivní správa v praxi

Hledání správné příležitosti na trhu je zásadní. Jeden z hlavních sledovaných amerických akciových indexů S&P 500 letos přináší kladné zhodnocení. Jasným tahounem jsou technologické akcie, jiným akciím se naopak daří méně. Většina našich podílových fondů se vyznačuje aktivní správou, kterou představuje zkušený tým správců fondů a analytiků. Jak současnou situaci vidí jeden z našich portfolio manažerů?

Pavel Kopeček, portfolio manažer fondu ČSOB Akciový zodpovědný, ČSOB Akciový a ČSOB Bohatství

„Naše strategie vykazuje silnou odolnost i na turbulentních trzích. Kombinace technologických akcií s defenzivními tituly (například ze sektorů, jako jsou zdravotnictví nebo zboží nezbytné potřeby) přináší relativně nízkou kolísavost při zachování růstového potenciálu. Akciové části portfolia se tak podařilo udržet dvoucifernou výkonnost od začátku roku, a to i při zajištěném kurzu koruny, jejíž oslabení hrálo letos proti zajišťovací strategii fondu. Poslední měsíce jsme byli velmi aktivní také v dluhopisové části portfolia a prodlužovali jsme splatnost dluhopisů, abychom si zajistili vysoké výnosy na delší dobu. Inflace v ČR rychle klesá, a to se podle nás odrazí pozitivně také na cenách dluhopisů.“

Aktuální dění pohledem investora

Akcie neustále dokazují, že mají investiční potenciál vždy, pokud jim dopřejeme dostatek času. Naopak, příliš nefungují snahy o časování trhů a čekání na pomyslnou „lepší dobu“.

Od začátku roku se dařilo nejen akciím, ale také tuzemským dluhopisům. Praxe hovoří jasně. Rozkládat a zase rozkládat, proto akcie a dluhopisy tvoří „nerozlučnou investiční dvojku“, která se vzájemně doplňuje například v našich smíšených fondech.

Nezapomínejme ani na kouzlo pravidelné investice, kdy není třeba řešit aktuální tržní situaci. Například pravidelným měsíčním investováním stejné částky je možné lépe vykrývat vzestupy a poklesy trhu. Investovat pravidelně, to je jedno ze základních pravidel investování.

Doba také přeje tvorbě zajištěných fondů, které nabízejí možnost investovat do akcií na konkrétní dobu, ale navíc s předem danými parametry a ochranou při splatnosti. Jednoduše, dluhopisy takový fond zajišťují a investiční příběh dodávají samotné akcie nebo konkrétní akciový index.

Nové investiční produkty včetně zajištěných fondů na stránkách ČSOB,

Na závěr připomínáme osvědčené

„Zachovat chladnou hlavu“, nejlepší recept na každé tržní kolísání

Do našich fondů pečlivě vybíráme akcie a kvalitní dluhopisy. Uplatňujeme aktivní správu. A i když nezabráníme dočasným tržním poklesům, investujeme do regionů a sektorů, které dlouhodobě přináší příležitosti.

Korekce jsou běžným jevem na akciových trzích a jen menší část z nich přejde do tzv. medvědího trhu, tedy že se akcie propadnou o více než 20 %. Naopak poklesy bývají ideální nákupní příležitostí. Vhodnou strategií na rozkolísaných trzích je nákupy rozkládat.

Investiční pravidla

  • Zůstat v investicích i přes kolísání trhu a dodržet svůj investiční horizont.
  • Investovat pravidelně a využívat slev, které trhy občas nabízí – to funguje lépe než jakékoli spekulace.

Co spíše funguje

  • Držet se dlouhodobé strategie a také svého investičního cíle.
  • Pokračovat a případně i navýšit pravidelné investice.
  • Na strach a emoce vyzrát rozkládáním větších jednorázových nákupů v čase, což je vhodnou strategií na klesajícím trhu.

Co spíše nefunguje

  • Pokoušet se časovat trh a vyprodávat své investice (nemuselo by se podařit do trhu včas nastoupit zpět, a navíc hrozí riziko, že k prodeji dojde zrovna na dně).

Hodnota investice a příjem z ní mohou v průběhu investičního období kolísat. Návratnost investované částky není zaručena. Tento materiál má pouze informační charakter a nejedná se o nabídku ani veřejnou nabídku. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Obsah tohoto materiálu nelze vykládat jako poskytování investičního poradenství nebo jiné investiční služby. Podrobné informace včetně informací o poplatcích a rizicích naleznete v dokumentu Sdělení klíčových informací a v dokumentu Jak se stanovuje produktové skóre a/nebo v prospektu/statutu fondu dostupných na www.csob.cz, popř. si uvedené materiály můžete vyžádat v listinné podobě od svého bankéře. Daný investiční nástroj nemusí být z pohledu cílového trhu vhodný pro každého klienta.

Československá obchodní banka, a. s., se sídlem Praha 5, Radlická 333/150, PSČ 150 57, IČO: 00001350, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B: XXXVI, vložka 46.