Program Business & Human Rights Harmonogram spotkań

United Nations Global Compact to największa na świecie inicjatywa zrzeszająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. UN Global Compact jest integralną częścią systemu ONZ z centralą w Nowym Jorku, działającą w ponad 160 krajach i zrzeszająca ponad 22 tys. członków.

UN Global Compact Network Poland wspiera realizację wytycznych ONZ w zakresie praw człowieka oraz ich praktyczne zastosowanie w strategiach firm w ramach programu Business & Human Rights.

Włącz się w nasze działania!

Organizujemy spotkania zespołów eksperckich, które łączą biznes działający na rzecz implementacji praw człowieka. Zapraszamy do udziału – informacje oraz daty poniżej.

 Zarządzanie różnorodnością: Diversity, Equity, Inclusion & Belonging (DEIB)

Inicjatywa wspiera firmy chcące poprzez promocję różnorodności, równości oraz inkluzywności (DEIB) w biznesie poprawić morale i zaangażowanie pracowników, ale również zwiększyć swoją innowacyjność i konkurencyjność. Nasi eksperci ze świata biznesu, NGO i nauki wyposażą partnerów programowych w opartą na nauce wiedzę o korzyściach z DEIB i sprawdzone w praktyce narzędzia do budowania świadomości, tworzenia i wdrażania odpowiednich polityk, a co ważniejsze - włączającej kultury pracy.

Dla kogo? W szczególności działu HR i kadry menedżerskiej.

Jakie aspekty raportowania ESG wesprzemy? M.in. ESRS S1

Wstępny harmonogram spotkań w 2025 r.:

  • Styczeń: Wprowadzenie do DEIB (definicje i podstawowe pojęcia, znaczenie w biznesie)
  • Luty: Budowanie kultury inkluzywnej (strategia budowania kultury organizacyjnej opartej na DEIB, zarządzanie różnorodnością w zespołach, praktyki wspierające inkluzywne przywództwo, case studies)
  • Marzec: Równość i przeciwdziałanie dyskryminacji (nieuświadomione uprzedzenia, równość płci i wyrównywanie szans w miejscu pracy, rozponawanie i przeciwdziałanie dyskryminacji i mikroagresjom)
  • Kwiecień: Wdrażanie i mierzenie sukcesu DEIB
  • Maj: Różnorodność funkcjonalna (Niepełnosprawność)
  • Czerwiec: Różnorodność kulturowa (Osoby z doświadczeniem migracji)
  • Wrzesień: Różnorodność pokoleniowa
  • Październik: Różnorodność tożsamościowa – perspektywa legislacyjna: polska, regionalna i globalna

O datach spotkań informować będziemy na bieżąco.

Kontakt: Katarzyna Hryćko-Górnicka (katarzyna.hrycko@ungc.org.pl, tel. +48 575 090 277).

Równość Płci: Target Gender Equality

To globalna inicjatywa UN Global Compact, która wspiera członków organizacji gotowych zwiększyć ambicje w zakresie Równości Płci oraz Godnej Pracy. Pomaga tym samym spełnić rosnące oczekiwania inwestorów, klientów i pracowników dotyczące równości płci w organizacji. W ramach inicjatywy pomagamy firmom zmapować potrzeby, cele i priorytety, tak aby pomóc w tworzeniu strategii, polityk i raportów w tym zakresie.

Dla kogo? W szczególności działu HR i kadry menedżerskiej.

Jakie aspekty raportowania ESG wesprzemy? M.in. ESRS S1.

Wstępny harmonogram spotkań w 2025 r.:

  • Lipiec - Wrzesień: Poznanie benefitów z wdrażania kultury włączającej w organizacji oraz budowa networku z partnerami ONZ oraz przedstawicielami innych firm oraz organizacji
  • Wrzesień: Nauka wyznaczania celów oraz tworzenia polityk związanych z równością płci
  • Październik – Grudzień: zrozumienie istniejącej legislacji w zakresie równości płci, a także nauka narzędzia: Women’s Empowerment Principles Gender Gap Analysis Tool

O datach spotkań informować będziemy na bieżąco.

Kontakt: Anna Rzepa (anna.rzepa@ungc.org.pl, tel. +48 575 990 577).

Równość Płci: Ring the Bell for Gender Equality

Jest to polska odsłona globalnego wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Podczas konferencji symbolicznie brzmią dzwony Giełd Papierów Wartościowych na całym świecie, aby zwrócić uwagę na problem braku równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy i w społeczeństwie. W Polsce wydarzenie współorganizowane jest przez UN Global Compact Network Poland i Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spotkanie gromadzi przedstawicieli rządu, parlamentu, dyplomacji, organizacji międzynarodowych i biznesu. Dla partnerów biznesowych UN Global Compact Network Poland to okazja, aby w szerokim, międzynarodowym gronie zaprezentować dobre praktyki w zakresie realizacji piątego Celu Zrównoważonego Rozwoju (Równość Płci). Globalnymi inicjatorami wydarzenia są: United Nations Global Compact, UN Women, the Sustainable Stock Exchanges Initiative, International Finance Corporation, the World Federation of Exchanges oraz Women i ETFs.

  • Marzec: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

W przypadku pytań prosimy o kontakt z opiekunką wydarzenia – Katarzyną Hryćko-Górnicką (katarzyna.hrycko@ungc.org.pl, tel. +48 575 090 277).

Współpraca ze społecznościami lokalnymi

Zespół powołaliśmy dla firm, które chcą rozwijać i raportować skuteczne praktyki dialogu społecznego z lokalnymi interesariuszami, w tym mieszkańcami, samorządami i organizacjami pozarządowymi. Celem jest stworzenie i wdrożenie rekomendacji, które poprawią sposób, w jaki firmy angażują się w społeczności lokalne, przyczyniając się do długofalowego rozwoju przedsiębiorstwa i jego okolicy.

Dla kogo? Dla działu HR, komunikacji i ESG.

Jaki aspekt raportowania ESG wesprzemy? M.in. ESRS S3, E1 i E5.

Wstępny harmonogram spotkań w 2025 r.:

  • Luty: Budowanie zaufania w relacjach z lokalnymi interesariuszami – dobre praktyki i narzędzia
  • Kwiecień: Identyfikacja ryzyk społecznych w projektach biznesowych – jak im przeciwdziałać?
  • Czerwiec: Rozwiązywanie konfliktów z interesariuszami – studia przypadków z obszarów infrastruktury i energetyki
  • Październik: a) CSR a realne korzyści dla regionu – jak przełożyć strategie odpowiedzialności społecznej na konkretne działania?, b) Odpowiedzialna architektura/budownictwo

O datach spotkań informować będziemy na bieżąco.

Kontakt: Anna Rzepa (anna.rzepa@ungc.org.pl, tel. +48 575 990 577).

Dobrostan osób pracujących

Zespół przeznaczony jest dla firm, chcących stworzyć bardziej empatyczną kulturę pracy i wspierać kluczowe czynniki dobrostanu pracowników: zdrowie psychiczne, równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, poczucie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju zawodowego. Nasi eksperci podzielą się praktycznymi wskazówkami, bazując na wynikach badań i sprawdzonych w biznesie praktykach.

Efektem wdrożenia zaleceń powinno być wzmocnienie wizerunku firmy dbającej o swoich pracowników, zwiększenie produktywności i zmniejszenie absencji.

Dla kogo? W szczególności działu HR i kadry menedżerskiej.

Jaki aspekt raportowania ESG wesprzemy? M.in. ESRS S1 i S3.

Wstępny harmonogram spotkań w 2025 r.:

  • 28 stycznia: Jak przeciwdziałać przeciążeniu emocjonalnemu pracowników?
  • Kwiecień: Wypalenie zawodowe i quiet quitting – jak efektywnie angażować i wspierać pracowników oraz zapewniać im bezpieczeństwo psychiczne?
  • Wrzesień: Work-life balance – polityki sprzyjające łączeniu życia prywatnego z pracą
  • Listopad: Praca zdalna i hybrydowa – jak zarządzać dziś kapitałem pracowniczym?

O datach spotkań informować będziemy na bieżąco.

Kontakt: Katarzyna Hryćko-Górnicka (katarzyna.hrycko@ungc.org.pl, tel. +48 575 090 277).

Adekwatna płaca

W zespole ds. adekwatnej płacy pomagamy firmom zrozumieć, co oznacza adekwatna płaca w Polsce i w całym łańcuchu wartości (poprzez analizy porównawcze i przykłady z innych krajów) oraz jak w praktyce ją obliczać i monitorować. Łączymy tu doświadczenia polskich ekspertów z narzędziem Living Wage Analysis Tool, używanym w globalnej inicjatywie United Nations Forward Faster (Living Wage).

Dla kogo? Dla działu HR.

Jakie aspekty raportowania ESG wesprzemy? M.in. ESRS S1 i S2.

Wstępny harmonogram spotkań w 2025 r.:

  • Marzec: Szkolenie z adekwatnej płacy w Polsce - jak ją definiować i obliczać
  • Maj: Szkolenie z tworzenia polityki w zakresie living wage, identyfikacji luki między stanem obecnym a pożądanym oraz wyznaczanie KPI we wdrażaniu adekwatnej płacy
  • Wrzesień: Promocja/warsztat z narzędzia Living Wage analysis tool
  • Listopad: Warsztat z adekwatnej płacy w łańcuchu wartości przedsiębiorstwa

O datach spotkań informować będziemy na bieżąco.

Kontakt: Anna Rzepa (anna.rzepa@ungc.org.pl, tel. +48 575 990 577).

KOMITET STERUJĄCY BUSINESS & HUMAN RIGHTS PROGRAMME

  • Kwiecień 2025
  • Wrzesień 2025

Dowiedz się więcej o UN Global Compact Network Poland