Loading

Week of Sept 17 Leading and Learning THis Week

RISE (our after school tutoring) takes place Monday - Thursday. Students are always encouraged to attend for a quiet place to get some work done. However, if you are looking for a specific subject, please see the schedule below. There will be NO RISE on September 26th.

MATH

Sept 5th-7th- Tuesday(5), Wednesday(6), Thursday(7)

Sept 11th-14th- Monday(11), Tuesday(12), Wednesday(13)

Sept 18th-21st- Monday(18), Tuesday(19), Wednesday(20)

Sept 26th-28th- Wednesday(27)

ENGLISH

Sept 5th-7th- Tuesday(5), Thursday(7)

Sept 11th-14th- Monday(11), Tuesday(12)

Sept 18th-21st- Monday(18), Tuesday(19)

Sept 18th-21st- Monday(18), Tuesday(19), Wednesday(20)

Sept 26th-28th- Wednesday(27)

SOCIAL STUDIES

Sept 5th-7th- Tuesday(5), Wednesday(6), Thursday(7)

Sept 11th-14th- Monday(11), Tuesday(12), Wednesday(13), Thursday(14)

Sept 18th-21st- Monday(18), Tuesday(19), Wednesday(20), Thursday(21)

Sept 26th-28th- Wednesday(27), Thursday(28)

The District's Elevating Excellence team is offering FREE PSAT and SAT test prep of all PCSB students to prepare for the upcoming School Day Testing. Please take advantage of this great opportunity!

PSAT/NMSQT Prep – 10th & 11th Grade

Saturday, September 16th, 2023, from 8:00am to 12:00pm

The prep session will be held at Boca Ciega HS, Clearwater HS, and Pal Harbor University HS

Sophomores and juniors must register by September 14th – scan QR code or go to https://forms.office.com/r/Rb3Jex7giF

SAT Prep – 12th Grade

Saturday, September 23rd, 2023, from 8:00am to 12:00pm

The prep session will be held at Dunedin HS, Seminole HS, and St. Petersburg HS

Seniors must register by September 21st – scan QR code or go to https://forms.office.com/r/Pf38At95QX

If you would like to Opt-OUT of your student taking the PSAT/SAT during the school day, please see the form here.

Monday Clubs

Sept 25th - NO SCHOOL

Tuesday Clubs

Sept 26th

  • National Art and Dance Honor Society after school in Room 1-151
  • Robotics Club after school in 2-208
  • Pickleball Club after school in 2-142
  • Asian American Student Association after school in 1-234
  • National English Honor Society after school in 1-201

WEDNESDAY CLUBS

Sept 20th

  • Automotive Club 1st Lunch Resource Room A
  • School Spirit/Pride Committee Meeting 1st & 2nd Lunch (attend the session that corresponds to your lunch) Resource Room B
  • Environmental Club 2nd Lunch Resource Room A
  • History Bowl after school in 2-135
  • National Art and Dance Honor Society after school 1-151
  • IB Math Supports after school 2-145
  • Super Hero Club after school 1-215
  • Senior Council after school 2-110
  • SWAT Club after school in Cafe
  • Octagon Club after school in 2-133

Sept 27th

  • School Spirit/Pride Committee Meeting 1st and 2nd Lunch (attend the one that corresponds to your lunch) in Resource Room B
  • Environmental Club 2nd Lunch in Resource Room A
  • History Bowl after school in 2-135
  • National Art and Dance Honor Society after school in 1-151
  • IB Math Supports after school 2-145
  • Freshman Council after school 1-215
  • Senior Council after school 2-110
  • SWAT Club after school in Cafe
  • National Honor Society after school in Cafe
  • Octagon Club after school in 2-133

THURSDAY CLUBS

Sept 21st

  • Fellowship of Christian Athletes 1st Lunch in HOPE Classroom, 2nd Lunch in Weight room
  • SGA Community Service Committee Meeting during both lunches in Resource Room B
  • National Art and Dance Honor Society after school 1-151
  • Junior Statesmen of America after school Resource Room A
  • Crocheting & Knitting Club after school 1-234
  • Dungeons & Dragons Club after school 2-134
  • Robotics Club @ 4pm 2-208

Sept 28th

  • Fellowship of Christian Athletes 1st lunch in HOPE Classroom, 2nd lunch in Weight Room
  • SGA Community Service Committee Meeting both lunches in Resource Room B
  • Sophomore Council Meeting both lunches in Media Center
  • National Art and Dance Honor Society after school in 1-151
  • Key Club after school in 2-223
  • Badminton Club after school in 2-203 and courtyard
  • Crocheting and knitting club after school in 1-234
  • Dungeons and Dragons Club after school in 2-134
  • National English Honor Society after school in 1-201
  • Robotics club at 4pm in 2-208

FRIDAY CLUBS

Sept 22

  • Senior Banner Signing!!! Both Lunches in the Courtyard
  • IB Ambassador Meeting 2nd lunch Resource Room A
  • National Art and Dance Honor Society Meeting after school in 1-151
  • Chess and Board Games Club after school 2-240
  • GSA after school in 2-240
  • Thespian/Drama Club (you do NOT need to be in drama class!) @ 2:15pm in Auditorium

Sept 29th

  • National Art and Dance Honor Society Meeting after school in 1-151
  • Chess and Board Games Club after school in 2-240
  • Rocketeers Club after school in 2-238
  • GSA after school in 1-225
  • Thespian/Drama @2:15 in Auditorium
  • Ultimate Frisbee Club @ 2:15 @ Highland Recreation Center

Events This Week

Tuesday, Sept 19

  • Volleyball (JV 6:30, VR 7:15)vs Pinellas Park
  • Swimming @ 6:15pm vs Pinellas Park @ Seminole Middle School

Wednesday, Sept 20

  • Football (JV 7pm) @ Dunedin High School

Friday, Sept 22

  • Football @ 7:30pm vs Clearwater High School
  • JV Volleyball Tournament First Game @ 3pm, Last Game @ 8pm

SATURDAY

JV Volleyball Tournament First Game @ 3pm, Last Game @ 8pm