Diákmobilitás Ibizán 2024.02.04.-02.11.

Gimnáziumunk hat tanulója utazott a Baleár-szigetek gyöngyszemére Ibizára, a katalán nyelven Eivissának nevezett városba, hogy az IES Sa Colomnia diákjaival és az ugyanekkor ott tartózkodó lengyel és olasz diákokkal Erasmus+ Fenntarthatósági Projekten vegyen részt.

2024.02.05.

A Sa Colomnia diákjai az évszázadok óta kedvelt tánc Baile Payés bemutatójával fogadták a vendégeket. A hölgyeket "körülugráló" bemutató közös tánccal végződött, melybe az iskola tanárai és diákjai egyaránt bekapcsolódtak.

Csapatépítő játékok után az országok bemutatkozó prezentációinak adott helyet az iskola könyvtára.

2024.02.06.

Kedden az óvárosba (Dalt Vila) kalauzoltak el vendégeink, ahol megelevenedett Ibiza története. Betekintést nyertünk az első föníciai településtől kezdve a napjainkban tapasztalható fenntarthatósági szempontból erősen kifogásolható, turizmusorientált Ibiza életébe. Sétánk során sok szempontból megértettük a tenger ajándékának, a jó minőségű sónak a város gazdaságára és kereskedelmére kifejtett hatását. Megelevenedett előttünk az a természet értékeit használó, ugyanakkor óvó szemlélet, ami a fenntartható fejlődés záloga a szigeten.

A városnézést követően az önkormányzat patinás helyiségében a Fundación Ibiza Preservation Egyesület kutatóinak bemutatóját hallgathattuk meg. Megtudtuk, hogy a sziget ökológiája szempontjából kiemelkedően fontos a Posidonia, azaz a neptunfű. Természetes életterének megőrzéséért ádáz küzdelmet folytatnak a kikötő hajókkal, amik horgonyaikkal felszaggatják az öblök aljnövényzetét.

2024.02.07.

Szerda reggel újrahasznosítható anyagokat felhasználó szappankészítő workshoppal készültek a vendéglátóink. Az iskola kémiaszertárában csoportmunkában dolgoztak a tanulók. A levendulaillatú szappankülönlegességeknek mindenki örült.

Ses Salines Natural Parkban, ami San José településen a sziget déli részén található. Megtekintettük a lepárló medencéket, amelyek i.e. 600 óta szolgálják a sókitermelést a szigeten. A park rendkívüli biodiverzitással rendelkezik, ezért számos sós talajt tűrő különleges növényt, és sok madarat - többek között az itt telelő flamingót - figyelhettünk meg. A bemutatóközpontban a sziget természeti értékeinek megóvásáról hallhattunk előadást.

2024.02.08.

Csütörtökön autóbuszos túra keretében fedeztük fel a nemzeti park távolabbi szépségeit. Meglátogattuk a föníciai város romjait földalatti alagutakban jártunk. Egy eredeti halászfalu könnyűszerkezetes halászkunyhóit is lencsevégre kaptuk.

A legizgalmasabb látnivaló azonban a Ses Salines Natural Parkban található Es Vedrá sziklája volt. A Föld harmadik legerősebb mágneses erővel rendelkező apró szigetét számos legenda övezi. Csoportunk közös fényképezésre használta a festői látványt.

2024.02.09.

Pénteken külső helyszínen rendezett szabadulószobába mentek a diákok. A játékos feladatok az eddigre már jól megismert Posidonia növény köré szerveződtek.

Este kulturális vacsorán vettünk részt, ahová minden nemzet képviselői elhozták a hazájukra legjellemzőbb finomságokat. Jó hangulatban köszöntünk el a lengyel és az olasz résztvevőktől.

2024.02.10.

Ibizai tartózkodásunk utolsó napján a város karneváli hangulatba öltözött. A kikötőtől induló kisebb és nagyobb közösségeket megmozgató jelmezes felvonulás megmutatta az ibizai lakosok kreativitását.

Ibiza minden arcát megpillanthattuk mialatt folyamatosan együttműködtünk a spanyol, olasz és lengyel résztvevőkkel. Tartalmas, sokszínű maradandó élménnyel lettünk gazdagabbak.

A csoportot Szita Zsuzsanna kísérte, Pataki Marianna szakmai látogatáson volt, a projekt koordinátora Éll Ninetta.