Loading

انواع روش آبیاری درختان میوه

آبیاری درختان‌ از جمله مهترین مسائلی است که در راه اندازی نهالستان باید به آن توجه داشت؛ و این کار باید کاملا اصولی انجام شود و گرنه خسارات زیادی به بار خواهد آورد. مثلا بعضی از افراد معتقدند که برای بهره وری هر چه بیشتر درختان، مقدار زیادی به آنها آب داد و معمولا بیش از حد درختان را آبیاری می کنند. اما این روش اشتباه می باشد و در واقع آبیاری بیش از حد نیاز درختان نه تنها باعث افزایش عملکرد نمی شود بلکه مشکلات دیگری را به وجود می آورد. این کار باعث فراهم شدن بیماری های قارچی خطرناک مثل گموز و سفیدک می شود و ممکن است در مدت کوتاهی درخت را خشک کند . به طور کلی یک آبیاری کامل با فاصله طولانی نسبت به یک آبیاری نصفه ولی با زمان کوتاه تر، ارجحیت دارد.

اگر قصد راه اندازی نهال فروشی دارید، باید بدانید که آبیاری برای هر درخت باید طبق یک اصول خاص انجام شود. فواصل آبیاری موضوعی است که باید طبق منحنی رشد درختان انجام شود. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بهترین روش آبیاری درختان میوه و بادام صحبت کنیم. اگر می‌خواهید در این مورد بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع روش های آبیاری درختان میوه

آبیاری سطحی درختان میوه (کرتی، نواری و جویچه ای)

آبیاری سیلابی و غرقابی درختان میوه

آبیاری شیاربندی درختان

آبیاری تحت فشار درختان میوه با استفاده از سیستم های مختلف تحت فشار

آبیاری طشتکی یا غلام در گردش

آبیاری سطح درختان میوه

از جمله روش‌های قدیمی برای آبیاری درختان، روش‌هایی همچون آبیاری کرتی، نواری و جویچه‌ای بوده اند. برای این روش‌ها زمین را به قسمت‌های مختلف (کرت) تقسیم می‌کردند. تعداد و اندازه کرت‌ها به شیب زمین و نوع خاک بستگی دارد. در این روش‌ بعد از خرید انواع نهال میوه مانند خرید نهال آلبالو و کاشت آن ها، آب جوی در کرت‌ها و یا جوی‌های باریک قرار گرفته و بدین شکل درختان میوه و محصولات آبیاری می‌شدند. به طور معمول؛ این روش امروزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. از آن جا که روش‌های جدید با صرفه اقتصادی بیشتر جایگزین این روش شده‌اند،آبیاری سطحی جزو بهترین روش آبیاری درختان میوه قرار نمی گیرد. اگر هنوز هم به دنبال آبیاری درختان میوه با روش‌های سنتی هستید، کافیست به سایت گلباران سبز گیلان مراجعه کرده و به اطلاعات لازم درباره این نوع آبیاری دست پیدا کنید.

آبیاری سیلابی و غرقابی درختان میوه

یکی دیگر از روش‌های آبیاری درختان، روش سیلابی و غرقابی است. این روش، برای زمین‌ها و یا باغات مسطحی که در نزدیکی رودخانه قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آبیاری سیلابی و غرقابی قابل کنترل نبوده و ممکن است به درختان میوه آسیب وارد کند. به همین دلیل است که این روش نیز به عنوان بهترین روش آبیاری درختان میوه شناخته نمی‌شود و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر باغ شما در نزدیکی رودخانه قرار دارد و قصد دارید از این روش برای آبیاری درختان میوه خود استفاده کنید، حتما از مشاوره رایگان گلباران سبز گیلان کمک بگیرید تا دچار ضرر و زیان مالی نگردید. لازم بذکر است در این روش آبیاری ثابت شده که بسیاری از درختان دچار پوسیدگی طوقه و بیماری قارچی کموز و یا فوزاریم می شوند.

آبیاری شیاربندی درختان میوه

بهترین روش آبیاری درختان میوه که می‌تواند باعث سیراب شدن درخت شود، روش شیاربندی است. در این روش بعد از خرید انواع نهال مانند خرید نهال آلو و … و کاشت آن ها؛ دو شیار در قسمت سایه‌انداز درختان میوه حفر می‌گردد. آبیاری در این زمین‌ها و باغات باید به گونه‌ای باشد که آب نه سرعت بالایی داشته باشد و نه راکد شود. طول شیارها با توجه به نوع خاک متفاوت بوده و هدر رفت آب در این روش از دو روش قبلی کمتر است. فاصله شیارها از هم و همچنین فاصله هر شیار از درختان میوه بسیار مهم است. از این رو؛ برای شناخت بهتر این روش آبیاری، می‌توانید سایت پالیز مراجعه کرده و با کارشناسان ما مشورت نمایید. یکی از مشکلات در این شیوه آبیاری علف های هرز می باشند که منبع آفات و بیماری ها هستند.

آبیاری تحت فشار درختان میوه

یکی از روش های متداول در حال حاضر، آبیاری به روش تحت فشار می‌باشد. در این روش، آب با فشار درون لوله جریان پیدا می‌کند و به صورت قطره‌ای و یا آب‌پاشی در زمین و یا باغ پخش می‌شود. با توجه به صرفه جویی در مصرف آب، این روش به عنوان بهترین روش آبیاری درختان میوه شناخته می‌شود. لوله‌کشی و هزینه‌هایی که باغدار برای آبیاری قطره‌ای باید بپردازد، کمی بالاست. اما؛ بعد از آن و با کاهش هزینه‌های مصرفی آب، متوجه خواهید شد که این روش بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و به درختان شما آسیبی وارد نمی‌گردد. اگر می خواهید افراد زیادی برای خرید انواع محصولات شما مانند خرید نهال به، گلابی، سیب، شلیل و … به باغ شما مراجه کنند؛ باید محصولات باکیفیت و مرغوبی داشته باشید و رسیدن به این هدف به روش صحیح آبیاری شما نیز بستگی دارد.

آبیاری قطره‌ای، بهترین روش آبیاری درختان میوه

در عصر حاضر که با کمبود آب موجه هستیم؛ آبیاری قطره‌ای که یک روش آبیاری مدرن است، به عنوان مناسب‌ترین و بهترین روش‌ آبیاری درختان میوه شناخته می‌شود. در این روش آبیاری، مساحت محدودی از خاک آبیاری خواهد شد که این قسمت محدود، دقیقا همان ناحیه توسعه ریشه می‌باشد. در این روش از آبیاری درختان، میان تبخیر و میزان آبیاری توازن برقرار شده و از جاری شدن آب و یا هدر رفت آن جلوگیری می‌گردد. در این روش آب از طریق قطره چکان ها که در تیپ های آبیاری تعبیه شده در پای درختان یا پهن شده در سطح زمین است، به پای گیاه می رسد. آبیاری قطره ای باعث صرفه جویی در مصرف آب و کارایی بیشتر می شود. در ابیاری قطه ای و شیاری میتوان انواع کود ها را همراه آبیاری به گیاه داد.

نکته: سن درخت نیز یکی از عوامل مؤثری است که می تواند در انتخاب بهترین روش آبیاری درختان نقش بسزایی داشته باشد. به طور کلی درختان جوان به مراقبت بیشتری احتیاج دارند. وقتی نهال شما یک تا دو ساله است، این مراقبت و حساسیت به نسبت بیشتر خواهد بود. در این بین، روش آبیاری این درختان جوان از همه مهم تر است. یک نهال جوان در ابتدا انرژی مصرفی خود را برای تقویت ریشه مورد استفاده قرار می دهد و ریشه های خود را گسترش می دهد. بنابراین تامین آب کافی با استفاده از یک روش آبیاری مناسب می تواند نقش موثری در پیشبرد پروسه ی رشد و گسترش ریشه درخت ایفا کند.

میزان آبیاری نهال های جوان در مناطق سردسیری و گرمسیری، تفاوت هایی دارد. در مناطق سردسیری و در روزهای اول کاشت نهال، روش آبیاری درختان به صورت دو بار در روز، انجام می شود. پس از گذشت دو هفته، میزان آبیاری به صورت یکبار در هفته انجام می شود. البته لازم به ذکر است که برخی درختان جوان همچون نهال مرکبات، به آبیاری بیشتری احتیاج دارند. اگر در مناطق گرمسیری و یا دارای خشکسالی زندگی می کنید، بهتر است از درختان مقاوم تری استفاده کنید. این درختان نسبت به انتخاب بهترین روش آبیاری حساسیت کمتری دارند. همچنین وجود مقاومت بالا نسبت به گرما و تحمل خشکی در این درختان باعث صرفه جویی در مصرف آب و امکان استفاده از روش آبیاری قطره ای برای آنها می شود.