Loading

انواع چسب کاشی و سرامیک چسب کاشی خمیری و چسب پودری پرسلان

جالب است بدانید یکی از روش های جدید در نصب و اجرای کاشی و سرامیک در صنعت ساختمان سازی و همچنین به منظور بازسازی های منازل، استفاده از انواع چسب کاشی خمیری است.

چسب کاشی و سرامیک

استفاده از انواع چسب برای نصب کاشی و سرامیک باعث ساده تر شدن، سریع تر شدن و کیفیت بهتر نصب کاشی و سرامیک شما خواهد شد و با اطمینان خاطر می توان گفت که استفاده از چسب برای نصب کاشی و سرامیک از سایر روش ها مانند کار کردن کاشی و سرامیک به صورت دوغابی بسیار بهتر است و دردسر کمتری هم دارد.

انواع چسب کاشی و سرامیک

در حالت کلی باید گفت چسب کاشی به دو صورت پودری و خمیری در بازار وجود دارد.

۱- چسب کاشی پودری

چسب‌های سرامیک و چسب پودری، از انواع ملات خشک (DryMix) تهیه می‌شود که بر پایه سیمان طراحی و تولید شده‌اند. مکانیسم کارآیی آن به دلیل پلیمرهای زیادی که در ساخت آن به کار رفته است، پس از مخلوط شدن با آب و خشک شدن، در مقابل آب و رطوبت نفوذ ناپذیر است.

۲- چسب های خمیری

از چسب های خمیری نیز عموما برای نصب کاشی و سرامیک بر روی دیوارهای بتنی یا گچی استفاده می کنند. این چسب‌ها دارای مقاومت خوبی در برابر مواد نفتی، اسید و آب هستند و باید بدانید که لازم است قبل از استفاده از تراز بودن سطح اطمینان حاصل کرد و برای استفاده روی سطوحی مثل انواع دیوار گچی، کاهگلی و خاکی باید قبلا با ملات این نوع سطوح را سیمان اندود کرد.

۳– چسب کاشی پرسلان

چسب سرامیک پرسلان بر پایه سیمان و مواد معدنی ساخته شده و اصلاح شده با پلیمر و افزودنی‌های مخصوص است. این چسب دارای انعطاف بوده و استحکام بالایی دارد. این چسب را تنها با افزودن آب می‌توان مورد استفاده قرار داد. چسب کاشی پرسلان برای چسباندن انواع کاشی و سرامیک معمولی و پرسلان، انواع سنگ‌ها، موزائیک معمولی و شیشه‌ای در سطوح مختلف به حالت عمودی یا افقی و همچنین محیط‌های داخلی و خارجی مناسب است.

از جمله مزایای این نوع چسب می‌توان به قدرت چسبندگی بالا، امکان استفاده در محیط ‌های با رطوبت بالا، مناسب برای محیط‌هایی با سیستم گرمایشی و سرمایشی از کف، زمان کارپذیری بالا و کاهش لغزندگی اشاره کرد.

میزان مصرف این نوع چسب برای کاشی و سرامیک با ابعاد مختلف متفاوت است. برای کاشی های 40 در 40 و سطح زیر کار صاف ، میزان مصرف حدود 4 کیلوگرم در هر متر مربع است. با افزایش بعاد سرامیک میزان مصرف هم افزایش می یابد. برای سرامیک های 40 در یک متر با سطح زیر کار صاف این میزان به 8 تا 9 کیلوگرم در هر متر مربع افرایش می یابد. برای سرامیک های ابعاد بزرگ لازم است علاوه بر سطح کار، به پشت سرامیک هم چسب اضافه شود. این کار با ماله شانه ای انجام می شود. برای پوشش دهی بهتر لازم است جهت کشیدن چسب روی سطح و پشت سرامیک عمود بر هم باشد. چه روی سطح و چه پشت سرامیک، حتما ماله شانه ای باید در یک جهت کشیده شود. یعنی یا عمودی و یا افقی. برای پوشش دهی بیشتر، از کشیدن ماله شانه ای به شکل حلالی خودداری کنید.

۴- چسب کاشی استاندارد

این نوع چسب بر پایه سیمان و مواد معدنی و اصلاح شده با رزین‌های سینتتیک و افزودنی‌های مخصوص با زمان گیرش استاندارد طراحی شده و دارای قدرت چسبندگی و استحکام بالایی است و تنها با اضافه کردن آب می‌توان از آن استفاده کرد.

این محصول برای چسباندن انواع موزائیک، کاشی، آجر، سرامیک‌هایی با قابلیت جذب آب و سنگ‌های طبیعی بسیار مناسب است.

از مزایای چسب استاندارد می‌توان به سازگار بودن آن با محیط زیست، کاهش لغزندگی، قدرت چسبندگی مناسب، زمان کارپذیری بالا و همچنین امکان استفاده در مکان‌های مرطوب اشاره کرد.

بسته به نوع زیر کار و میزان هموار و مسطح بودن آن معمولا هر ۳ یا ۴ کیلوگرم چسب کاشی استاندارد برای پوشش یک مترمربع کافی است.

۵- چسب کاشی دو جزئی

به عنوان جزء اول، این محصول ساخته شده بر پایه سیمان و مواد معدنی است و به عنوان جزء دوم این محصول بر پایه رزین اصلاح کننده پلیمری بر پایه اکریلیک است. این نوع چسب‌ها دارای مقاومت بالا در مقابل نفوذ آب هستند و آنتی باکتریال می باشند.

این چسب برای استفاده در مکان‌هایی با فشار ترافیکی بالا مثل پارکینگ‌ها، مراکز تجاری و سینماها و اماکن پرتردد مناسب است. یکی دیگر از کاربرد های مهم این نوع چسب استفاده از آن برای اسلب، سنگها و سرامیک هایی با ابعاد بزرگتر از ۶۰ در ۱۲۰سانتی متر می باشد.

این نوع چسب دارای مزایای بسیاری است. که از آن جمله می‌توان به آنتی‌باکتریال بودن، استحکام و قدرت چسبندگی بسیار بالا، زمان کارپذیری بالا، مقاومت عالی در مقابل رطوبت و آب و همچنین انعطاف‌پذیری بالا اشاره کرد.

میزان مصرف چسب کاشی برای ابعاد ۶۰ در ۱۲۰سانتی متر حدود ده کیلوگرم در هر متر مربع است.

۶- چسب کاشی استخری

چسب استخری بر پایه سیمان و مواد معدنی اصلاح شده با رزین‌های سنتتیک و افزودنی‌های مخصوص ساخته شده است. این چسب دارای مقاومت بسیار بالایی نسبت به آب می باشد و انعطاف پذیری بالایی نیز دارد. از دیگر مشخصه‌های آن می توان به قابلیت تحمل دامنه گرمایی وسیع و قدرت چسبندگی بالا اشاره کرد. این نوع چسب تنها با افزودن آب قابل استفاده خواهد بود. کاربری چسب استخری همانطور که از نامش پیداست برای محیط‌هایی مثل استخر، سونا، جکوزی، آبنما و کلا مکان هایی که در تماس مستقیم با آب قرار دارند مناسب است.

برای پوشش یک مترمربع از سطح حدود ۳ تا ۴ کیلو از چسب استخری نیاز است.

۷- چسب بلوک AAC

چسب بلوک AAC طراحی شده بر پایه سیمان و مواد معدنی، اصلاح شده با رزین سنتتیک و افزودنی‌های خاص است. این نوع چسب به منظور افزایش مقاومت و چسبندگی بلوک های بتنی هوادار، افزایش تراز بودن دیوار، بالا رفتن سرعت کار، کاهش وزن سازه و همچنین کاهش مصرف ملات، کاهش ضخامت مورد نیاز ملات و ضخامت سازه، کاهش مصرف آب و البته کاربرد آسان بسیار مناسب است.

از این نوع چسب می‌توان برای چسباندن بلوک‌های AAC مانند هبلکس و سیلکس ، بلوک‌های سیمانی سبک و سنگین، سفالی، آجری و … استفاده کرد.