Loading

I Warszawska Konferencja Nauczycieli 18 listopada 2023

Temat przewodni:

Jak uczyć astronomii?

Rok 2023 ogłoszony został rokiem Mikołaja Kopernika. Dodatkowo, z mediów dowiadujemy się, że po długiej przerwie, załogowe loty kosmiczne wracają w kosmos, a także wybierają się na Księżyc. Na liście rezerwowych możemy znaleźć Polaka. A my – nauczyciele – często nawet o tym nie wspominamy, bo nie wiemy, jak podejść do tematu. Niniejsze spotkanie ma na celu pomóc nam przezwyciężyć strach przed nauczaniem astronomii, a także ukazać, jak z wykorzystaniem najnowszych technologii, nauczać nie tylko o kosmosie, tak, by rozbudzić w uczniach pasję i zachęcić ich do samodzielnego odkrywania świata i rozwoju naukowego.

Inspirujące prelekcje

Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w zupełnie nowym formacie w polskiej edukacji, gdy najlepsi polscy nauczyciele i popularyzatorzy młodego pokolenia zademonstrują pomysły na lekcje obok których żaden uczeń nie przejdzie obojętnie.

Spotkanie ze Sławoszem Uznańskim

- człowiekiem, który ma szansę stać się drugim Polakiem w kosmosie

Na co dzień pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) będąc jednocześnie astronautą rezerwowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i recenzentem projektów satelitów komercyjnych.

Jest także autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem bardzo wielu artykułów w czasopismach i na konferencjach naukowych. Prowadzone przez niego warsztaty i wykłady gromadzą tłumy słuchaczów ze względu na wysoką jakość naukową i charyzmę prowadzącego.

W ramach spotkania nasz Gość opowie o swoich planach i doświadczeniach, a szczególnie o tym, co go inspiruje w pracy i dlaczego chciałby polecieć w przestrzeń kosmiczną. Odpowie także na wszystkie pytania uczestników warsztatów.

Wspólna rozmowa uczestników i ekspertów na temat wyzwań i problemów współczesnej dydaktyki

W otwartej przestrzeni każdy z uczestników będzie mógł się wypowiedzieć i poszukać inspiracji. Wśród zaproszonych ekspertów będą nauczyciele, popularyzatorzy, działacze społeczni, naukowcy. Rozmowa toczona w swobodnej atmosferze pozwoli jeszcze lepiej podzielić się doświadczeniami i pomysłami na przyszłość.

Aktywne warsztaty

Nasi eksperci poprowadzą warsztaty praktyczne, w trakcie których uczestnicy będą mogli sprawdzić się w różnych rolach i wypróbować różne metody dydaktyczne. Pokażemy jak skonstruować proste, lecz fascynujące urządzenia i doświadczenia, w jaki sposób budować u uczniów zaufanie do nauki, jak fascynować nawet mniej zainteresowanych. W ramach mikromentoringu i szerokich konsultacji z ekspertami, każdy będzie mógł usłyszeć indywidualne wskazówki i znaleźć nowe źródła inspiracji.

Jednocześnie zaproszone organizacje studenckie i firmy wspomagające oświatę zaprezentują swoją ofertę do wykorzystania na co dzień w nowoczesnym nauczaniu fizyki i innych przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.

Obserwacje nieba

O ile pozwoli na to pogoda wieczorem zaprosimy uczestników do obserwacji jesiennego nieba. Przyjrzymy się kraterom na Księżycu, najbliższym gwiazdom i planetom. Eksperci wyjaśnią jak do nich jest daleko, dlaczego mają delikatnie inną barwę i po jakich torach poruszają się po niebie.

Wśród naszych ekspertów uczestnicy znajdą wiele fascynujących postaci pełnych energii i chęci działania. Chcielibyśmy, aby poprzez uczestników warsztatów każdy z nich przekazał choć cząstkę tego zapału polskiej młodzieży i dzieciom na lekcjach fizyki w szkołach.

Milena Ratajczak

Polska astronomka pracująca w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest członkiem grupy OGLE, a także projektu Solaris – mającego na celu poszukiwanie egzoplanet za pomocą sieci robotycznych teleskopów na południowej półkuli.

Aktywnie popularyzuje naukę jako koordynator edukacyjnego program UNAWE w Polsce. Współpracuje z pismami popularnonaukowymi, redaguje książki i gry o tematyce astronomicznej. Brała udział w konkursie popularyzatorskim FameLab Poland 2013.

Dariusz Aksamit

Naukowiec, popularyzator, nauczyciel, dziennikarz, szkoleniowiec, działacz NGO, a także aktor książki popularnonaukowej "Jak naukowcy mierzą świat?"

Z wykształcenia fizyk medyczny z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Najczęściej podejmuje tematy związane z promieniowaniem joniuzującym, edukacją i krytycznym myśleniem.

Jakub Bochiński

Kierownik projektów kosmicznych, astronom i odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym, a także aktywny nauczyciel. Specjalista z zakresu komunikacji naukowej.

Prowadzi projekty mające na celu skonstruowanie nowych misji kosmicznych oraz innowacyjnych systemów satelitarnych. Doradzał Europejskiej Agencji Kosmicznej jako członek komitetu ds. edukacji oraz Komisji Europejskiej jako członek zespołu ekspertów ds. komunikacji naukowej.

Współtworzył międzynarodową Fundację Polonium specjalizującą się w sieciowaniu polskiej diaspory naukowej na całym świecie oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Obecnie prowadzi autorski program nauczania STEM w Akademeia Educational Group.

Sławomir Miernicki

Popularyzator fizyki i astronomii, nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Siedlcach, doradca metodyczny w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Współzałożyciel Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz szkolnego Planetarium Niebo Prusa. Laureat nagrody I stopnia Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Grzegorza Białkowskiego dla Nauczycieli Fizyki w 2020 r.

Waldemar Grabowski

Fizyk komputerowy, dydaktyk i popularyzator nauki; pasjonat astronomii i astrofizyki.

Nauczyciel fizyki w Europejskiej Szkole Podstawowej oraz Europejskim Liceum Ogólnokształcącym dr Rahn w Zielonej Górze. Członek Stowarzyszenia WroSpace. Ambasador Kosmiczny Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO Polska.

Promotor nauczania fizyki poprzez zabawę, doświadczenie i inspirowanie. Stara się łączyć ze sobą z pozoru nie dające się zestawić ze sobą pojęcia - m.in. z medycyny, astronomii, fizyki, matematyki czy... geografii.

Opiekun wielu zespołów uczniowskich w prestiżowych konkursach w Polsce i za granicą, m.in. CanSats in Europe Polska, UAV Airborne Delivery Challenge w Australii, AstroPi, Odysseus II.

Anna Bukiewicz-Szul

Współzałożycielka i liderka stowarzyszenia WroSpace. Popularyzatorka nauki, specjalizująca się w eksploracji kosmosu, astronomii oraz fizyce współczesnej.

Z wykształcenia fizyk komputerowy, a na co dzień nauczycielka fizyki i informatyki we Wrocławiu. Pasjonatka, społeczniczka. Jest odpowiedzialna za organizację oraz stronę merytoryczną wydarzeń World Space Week Wrocław i Yuri’s Night Wrocław, jednych z największych imprez popularnonaukowych o tematyce kosmicznej w Polsce.

Jest Ambasadorką Kosmiczną Biura Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. Współorganizatorka szkoleń dla nauczycieli, podczas których wykorzystuje wiedzę z międzynarodowych kursów, w których sama brała udział, m.in. organizowanych przez CERN, ESA i ASEF.

Krzysztof Turzyński

Fizyk specjalizujący się w dziedzinie cząstek elementarnych i kosmologii, zwłaszcza ewolucji Wszechświata.

Aktywny popularyzator nauki, a także ceniony i wielokrotnie nagradzany dydaktyk. Prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.